Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostróda: "Biwak Wojsk Napoleońskich" z setką rekonstruktorów

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
Biwak Wojsk Napoleońskich w Ostródzie, zaplanowany w dniach 30.06-2.07.2023, odbywa się na terenie zamku i podzamcza ostródzkiego. W pierwszych miesiącach 1807 roku ostródzki zamek pełnił funkcję kwatery głównej Cesarza Francuzów oraz siedziby sztabu Wielkiej Armii.

To jedyne miejsce w Polsce, gdzie Napoleon spędził tak długi czas. Muzeum w Ostródzie i współorganizatorzy mają na celu przybliżenie historii tego regionu poprzez prelekcje, pokazy, warsztaty i inscenizacje, które opowiedzą historię "Pierwszej Wojny Polskiej", nazwanej tak przez samego Bonapartego. Ta wojna odrodziła państwo polskie i wpisała się w historię narodowych bohaterów.

Biwak Wojsk Napoleońskich, to duże, przygotowane z wielkim rozmachem wydarzenie. Udział w nim bierze setka rekonstruktorów z całego kraju. Dlaczego, to ważne wydarzenie? Zacznijmy od tego, kim dla ówczesnej Rzeczpospolitej był sam Bonaparte.

Napoleon Bonaparte - człowiek, którego historia na zawsze zapamięta. Ten cesarz Francuzów, który w młodości był przedmiotem drwin ze strony kolegów, stał się najpotężniejszą postacią na całym kontynencie. Przeznaczenie wielokrotnie okazywało mu łaskę - jego biografia obfituje w liczne szczęśliwe zbiegi okoliczności. Ciekawostki dotyczące Napoleona, zwłaszcza te dotyczące jego wzrostu, są powtarzane do dziś. Nie ulega wątpliwości, że był jednym z największych dowódców w historii. Okres jego rządów jest powszechnie nazywany "epoką napoleońską".

Napoleon Bonaparte odegrał ważną rolę w historii Polski. Jeszcze przed osiągnięciem statusu jednej z najbardziej szanowanych postaci we Francji, podczas pierwszej kampanii włoskiej w 1797 roku zdobył sympatię Polaków, wspierając formowanie polskich legionów we Włoszech. W lipcu 1807 roku, poprzez traktat w Tylży, utworzył Księstwo Warszawskie. Nowe państwo otrzymało konstytucję, a następnie przyjęło kodeks cywilny oparty na Kodeksie Napoleona wydanym w 1804 roku. Napoleon Bonaparte odegrał tym samym istotną rolę w kształtowaniu polskiego państwa i prawnego systemu.

Wzloty i upadki wielkich postaci historycznych są nieodłącznym elementem naszej przeszłości. Jedną z takich postaci, której niezapomniany ślad pozostał w historii, jest Napoleon Bonaparte. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przez krótki okres Ostróda, małe pruskie miasteczko znane wówczas jako Osterode, stała się stolicą cesarstwa.

W 1807 roku Napoleon przybył do Ostródy po zwycięskiej bitwie pod Iławą Pruską. Zamieszkał na zamku krzyżackim, gdzie na dziedzińcu wciąż widnieje tablica przypominająca o tym historycznym wydarzeniu. Zaskakująco, Cesarz Francuzów ograniczył się tylko do jednego pokoju, z którego zarządzał swoim ogromnym imperium oraz dowodził armią. Wielu podkomendnych Napoleona wykorzystało tę okazję do grabieży i zdobyczy.

Nie tylko polityka i wojny weszły w sferę zainteresowań Napoleona podczas jego pobytu w Ostródzie. To właśnie tutaj rozpoczął się słynny romans cesarza z piękną Marią Walewską. Ich historia stała się jednym z najbardziej znanych romansów w historii.

Napoleon Bonaparte to postać pełna sprzeczności - zdolny władca i nieodparta osobowość. Jego pobyt w Ostródzie, choć krótki, pozostawił trwały ślad w historii tego miasta i kraju. Tablica na dziedzińcu zamku przypomina nam o tym wyjątkowym okresie, kiedy małe Ostróda stała się na krótki czas stolicą cesarstwa. To miejsce, gdzie Napoleon Bonaparte zjednoczył wielką władzę i namiętność, zostawiając niezapomniane wspomnienia dla pokoleń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto