MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Białe Koszary, ostródzka perełka urbanistyczna

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
W dziejach miast, dobre decyzje przeplatają się z gorszymi. Najistotniejsze, bo skutkujące na długie lata, to plany odbudowy i rozbudowy, czyli wizje urbanistyczno – architektoniczne. Po wojnie, zmasakrowana Ostróda, nie miała szczęścia do światłych włodarzy. Została odbudowana fatalnie, bez żadnej koncepcji. Takie tam łatanie dziur, sposobem gospodarczym, jak to wtedy nazywano. Starówka zatraciła istotę serca miasta. Dopiero po „transformacji”, zaczęło się dziać dużo lepiej, choć i wtedy, nie uniknięto bardzo wielu błędów. Tym bardziej, należy docenić to, co stało się z przejętymi przez miasto Białymi Koszarami. Mocno niespójne miasto, zyskało dzielnicę o wybitnych walorach urbanistycznych i centrum z prawdziwego zdarzenia.
Białe Koszary w Ostródzie
Wojciech Gawor

Po 1990 roku i upadku Związku Radzieckiego, przyszedł czas euforycznego upojenia „końcem historii” i powszechnej, acz naiwnej wiary we wieczną szczęśliwość pod berłem świata liberalnego. Nastał czas likwidacji polskiej armii i co za tym idzie, garnizonów na wschodniej flance. Białe Koszary, jednostkę 3732, czyli dawny pułk czołgów, zlikwidowano ostatecznie w 2001 roku. Wtedy, miłująca pokój Rosja dożynała ostatnie reduty Czeczenów... A Ostróda dostała do dyspozycji zabytkowy i świetny architektonicznie kwartał w centrum miasta. Powstała szansa, ale też kłopot. Wpierw wykorzystywano tę przestrzeń do sporadycznych przedsięwzięć koncertowych, czyli Reggae Festival i Festiwal Muzyki Tanecznej.

Białe Koszary w Ostródzie
Wojciech Gawor

Wielka, wykorzystana szansa

Po wnikliwej analizie konserwatorskiej podjęto decyzję o renowacji całego kompleksu z przeznaczeniem, głównie, na cele społeczne. Cześć działek sprzedano inwestorom prywatnym do zabudowy mieszkalnej i użytkowo - handlowej. Prace rozpoczęły się w 2009 roku i finalnie, swoje siedziby pozyskało Starostwo, Sąd Rejonowy, Gmina Wiejska oraz Centrum Użyteczności Publicznej. Renowacja została przeprowadzona bardzo pieczołowicie, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technik tradycyjnych. Deweloperzy, całkiem zgrabnie wpisali się w przestrzeń. Miasto pozyskało imponujące architektonicznie centrum urzędniczo - handlowe. Dawne stajnie – garaże czołgowe, stopniowo remontowane, niedługo zamkną całość założenia.

Białe Koszary stały się teraz miejskim centrum urzędniczym, handlowym, ale też kulturalnym. Z woli historycznych przypadków, Ostróda zyskała bardzo mocny atut turystyczny, unikalny w skali kraju.

Białe Koszary w Ostródzie
Google Maps

Historia ostródzkich koszar

Pierwsze koszary garnizonowe powstały w Ostródzie już w latach czterdziestych XIX wieku. Niestety, te unikatowe budynki nadal czekają na pomysł i finansowanie. Koszary Czerwone, przeznaczone dla pułku piechoty, pobudowano na przełomie XIX/XX wieku. Po wojnie służyły do szkolenia wojskowych kierowców. W 2011 mieliśmy już tak przyjacielskie kontakty z Putinem, że zlikwidowano również, ten drugi ostródzki garnizon. Kompleks jest pod ochroną konserwatorską. Długo czekał na decyzje i koncepcje zagospodarowania. Otrzeźwienie nastąpiło na skutek realnego zagrożenia i decyzją ministra obrony, koszary zostały przekazane Batalionowi Czołgów K2, wchodzącym w skład 16 Dywizji Zmechanizowanej. I tak Ostróda wróciła do prawie dwustuletniej, garnizonowej tradycji.

Białe Koszary w Ostródzie
Wojciech Gawor

Koszary Białe

Historia Białych Koszar, to zabiegi mieszczan o pozyskanie kolejnego garnizonu, a była to wielka dla miasta gratka. Garnizon dawał mieszkańcom wymierne korzyści. Aprowizacja i wszelkie zaopatrzenie, czyli praca. Decyzja zapadła w 1909 roku i budowa ruszyła z kopyta w 1912, by po 14 miesiącach, koszary były gotowe na przyjęcie pułku artylerii polowej. Projektantem był świetny architekt, najprawdopodobniej, Friedrich Heitmann, projektant ostródzkiego Gimnazjum, obecnego liceum im. Jana Bażyńskiego. Kompleks obejmował bloki koszarowe, stajnie, warsztaty i wszelkie budynki niezbędne dla sprawnego funkcjonowania garnizonu.
Po zajęciu Ostródy przez wojska sowieckie, koszary uległy nieznacznym dewastacjom. Od 1951 roku stacjonowało już Wojsko Polskie. Mieliśmy tu wojska czołgowe, artylerzystów i kilka innych mniejszych ugrupowań. Jednostka była integralnym elementem życia mieszkańców. Do 2001 roku.

Białe Koszary w Ostródzie
Wojciech Gawor
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto