Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Instytutu Rozrodu Zwierząt i Żywności Polskiej Akademii Nauk otwarta w Olsztynie

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
1 grudnia, miała miejsce uroczystość otwarcia nowej siedziby Instytutu Rozrodu Zwierząt i Żywności Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Olsztynie. To wydarzenie stanowi znaczący krok dla środowiska naukowego nie tylko Olsztyna, ale także całego regionu Warmii i Mazur.

Nowa siedziba Instytutu, zlokalizowana tuż przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, jest rezultatem największej inwestycji w infrastrukturę naukową, współfinansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Decyzja o umiejscowieniu obiektu w Olsztynie ma szczególne znaczenie, ponieważ dokładnie dekadę temu rozpoczęła swoją działalność filia Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku.

Celem inwestycji było skonsolidowanie operacji Instytutu, które dotychczas były rozproszone w różnych lokalizacjach. Nowa siedziba pozwoli na przeniesienie zakładów funkcjonujących obecnie w Białymstoku do Olsztyna. Profesor Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu, podkreślił, że obecnie oddziały i zakłady funkcjonują w czterech miejscach, a nowy obiekt umożliwi ich skonsolidowanie, co zdecydowanie usprawni pracę naukowców.

Nowa infrastruktura obejmuje m.in. część administracyjną, pomieszczenia do prowadzenia badań biomedycznych, zakłady badawcze oraz pracownie zintegrowane w laboratoriach typu "open space". Dodatkowo, kompleks został zaprojektowany z uwzględnieniem najnowocześniejszych standardów, a jego otoczenie obejmuje drogi, parkingi oraz tereny zielone.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, określił otwarcie nowej siedziby jako spełnienie marzeń wielu pokoleń naukowców. Zaznaczył również, że lokalizacja przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym stwarza nową przestrzeń do rozwoju nauki w mieście, zachęcającą do przekuwania jej osiągnięć w praktyczne i innowacyjne rozwiązania.

Inwestycja, o wartości 109 mln zł, została sfinansowana w dużej części ze środków unijnych, wynoszących 79 mln zł. Nowa siedziba Instytutu znajduje się przy ul. Trylińskiego 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto