Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elblążanie uczcili kolejną rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
W uroczystościach, które zostały zorganizowane przy współpracy prezydenta Elbląga, oraz Antoniego Czyżyka, przewodniczącego Rady Miejskiej, wzięli udział liczni goście, w tym elbląscy kombatanci, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, organizacji społecznych, stowarzyszeń oraz ugrupowań politycznych, a także poczty sztandarowe i młodzież szkolna.

W niezwykłym hołdzie dla tych, którzy przechowali ducha narodowego w najtrudniejszych czasach.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przemawiano, przywołując historię powstania tajnej struktury państwa polskiego, działającej w okresie II wojny światowej. Okupanci dążyli do zlikwidowania polskiej inteligencji, która była fundamentem struktur państwowych. Usunięcie polskich symboli z przestrzeni publicznej było jednym z pierwszych kroków w procesie likwidacji państwa.

Elblążanie uczcili kolejną rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
elblag.eu

W tej niezwykle trudnej sytuacji społeczeństwo polskie, jako odpowiedź na działania okupanta, zdecydowało się na organizację Polskiego Państwa Podziemnego, które dzisiaj wspominamy. To była reakcja adekwatna do brutalnych działań władz okupacyjnych. To właśnie w Polsce ukształtowało się tak rozbudowane państwo podziemne, czego nie można powiedzieć o innych krajach okupowanych.

Elblążanie uczcili kolejną rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
elblag.eu

W skład tego podziemnego państwa wchodziły oddziały zbrojne, struktury wywiadowcze, sądy, zaopatrzenie, a nawet system edukacji. To drugie życie, które kształtowało i hartowało wielu Polaków, którzy nie zgadzali się na działania okupanta.

Elblążanie uczcili kolejną rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
elblag.eu

Warto podkreślić, że udział w strukturach Państwa Podziemnego wiązał się z ogromnym ryzykiem, włączając w to najwyższą cenę, jaką można było zapłacić - utratę życia w razie dekonspiracji. Była to jednak cena, którą wielu Polaków była gotowa płacić w obronie polskości. Dla nich kontynuacja polskiego państwa była czymś naturalnym i niezaprzeczalnym. To właśnie wówczas, w XX wieku, narodziło się jedno z największych wysiłków mobilizacyjnych polskiego społeczeństwa.

Dzisiejsze uroczystości były wyrazem szacunku i pamięci dla tych, którzy przechowali ducha narodowego w najtrudniejszych chwilach.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto