Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięć bohaterów - 79 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego (wideo)

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
Dzisiaj, w dniu obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wspominamy i oddajemy hołd wszystkim tym, którzy poświęcili swoje życie w imię wyższych wartości. To wyjątkowy moment, aby zawołać za wszystkimi tymi niezłomnymi ludźmi, którzy złożyli świadectwo z własnego życia, przypominając nam, że istnieją wartości takie jak dobro, sprawiedliwość, miłość, prawda i wolność, które mają znaczenie głębsze niż osobista egzystencja. Ostróda pamiętała o bohaterach, którzy na ołtarzu wolności, i godności złożyli największą ofiarę - własne życie.

W Ostródzie odbyły się obchody upamiętniające zryw Polaków przeciwko niemieckiemu okupantowi w 1944r.
Pod pomnikiem Obrońców Wolności i Suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej zebrały się liczne delegacje oraz mieszkańcy Ostródy. Harcerze, organizacje kombatanckie, przedstawiciele Wojska Polskiego, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych oraz środowisk patriotycznych. Wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, aby równo o godz. 17:00, w akompaniamencie dźwięku syren, uczcić minutą ciszy polskich bohaterów. Następnie w planie uroczystości przewidziano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Czym było Powstanie Warszawskie?

1 sierpnia 1944 roku, 40-50 tysięcy odważnych serc stanęło do walki w Warszawie, by walczyć o wolność, ojczyznę oraz o swoich przyjaciół i rodziny. To był moment wyjątkowy, kiedy mieszkańcy miasta jednoczyli się, by stawić czoła przeciwnościom losu i godnie opowiedzieć się za ideą, że wolność powinna być zdobyta siłą ich własnych rąk.

To było powstanie walczących, którzy pragnęli zbudować lepszą przyszłość dla swoich bliskich i pokazać światu, że warto walczyć o to, co jest najważniejsze. Chcieli być nie tylko wolni od okupanta, ale także wolni w duchu, aby samodzielnie kształtować swoje życie i los.

Ich poświęcenie i odwaga stanowią dziedzictwo, które jest dzisiaj dla nas źródłem inspiracji. Walczyli nie tylko o swoje własne interesy, ale także o wolność innych ludzi, o możliwość decydowania o swoim losie i o godność, której nie można kupić ani wymienić na nic innego.

Dzisiaj, w rocznicę Powstania Warszawskiego, wspominamy tych niezłomnych powstańców, oddając hołd ich odwadze i poświęceniu. To moment refleksji nad tym, jak wiele zawdzięczamy ich determinacji, jak wiele kosztowała walka o wolność, którą dzisiaj cieszymy się jako niezaprzeczalnym prawem.

W 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00, na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", rozpoczęło się Powstanie Warszawskie . Była to największa akcja zbrojna prowadzona przez podziemie w całej okupowanej przez Niemców Europie.

Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej walczyli z heroicznym poświęceniem i odwagą. W obliczu ogromnych wyzwań i osamotnienia, stawiali czoła przeważającym siłom wroga. Ich determinacja i determinacja były bezprecedensowe, gdyż bronili swojej ojczyzny i walcząc o wolność i godność ludu polskiego.

Celem powstańców było uwolnienie Warszawy spod niemieckiej okupacji. Powstanie, które miało trwać zaledwie kilka dni, doznało klęski 3 października. Niestety, tragiczne skutki tego zrywu były nie do przewidzenia. Około 18 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej oraz około 180 tysięcy cywilnych mieszkańców Warszawy straciło życie w wyniku tej heroicznego ale nieudanego wysiłku.

Tragiczne skutki zrywu

Kapitulacja Warszawy przyniosła ogromne zniszczenia, gdyż Niemcy zemścili się na mieście, niszcząc je doszczętnie. To jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski, które pozostawia trwały ślad w pamięci narodu.

W Powstaniu Warszawskim większość bojowników stanowili żołnierze Armii Krajowej (AK), jednak w imię wspólnej walki o niepodległość, do powstania dołączyli także członkowie innych niepodległościowych formacji zbrojnych. Wśród nich znaleźli się bojownicy z Armii Ludowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz nieliczni przedstawiciele Żydowskiej Organizacji Bojowej, którzy ukrywali się po pacyfikacji getta warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto