Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Adwent 2023 – czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zbliża się adwent, wyjątkowy czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa, który stanowi nieodłączną część liturgicznego roku kościelnego. Adwent 2023 rozpocznie się 3 grudnia, a zakończy Wigilią, 24 grudnia, obejmując cztery niedziele. To symboliczne przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia, pełne modlitw, refleksji i radosnego oczekiwania.

Nazwa "adwent", wywodzi się z łacińskiego słowa adventus, co oznacza przyjście. Kościół katolicki celebrowanie tego okresu wiąże z oczekiwaniem na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa, nawiązując do Jego narodzenia w Betlejem. Adwent to czas wstrzemięźliwości, podkreślany przez noszenie fioletowych szat duchownych, a także tradycyjne symbole, takie jak wieniec adwentowy z czterema świecami.

Adwent 2023
Wojciech Szymaniak

Początkiem adwentu jest zawsze pierwsza niedziela po święcie Chrystusa Króla, a w tym roku przypadnie to na 3 grudnia. Kalendarze adwentowe otwierane są z radością, a w kościołach zapala się pierwszą świecę w wieńcu adwentowym, symbolizującą nadzieję. W ciągu kolejnych niedziel po kolei zapala się pozostałe, świecące drogę do Bożego Narodzenia.

Adwent 2023
Wojciech Szymaniak

Adwentowe zwyczaje obejmują również modlitwy roratne, które dawniej nazywane były jutrznią. To czas, kiedy wierni gromadzą się na porannych mszach świętych, aby modlić się w intencji Matki Boskiej. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa w piątki oraz duchowe wyciszenie są również praktykowane, podkreślając aspekty duchowego przygotowania.

Adwent 2023
Wojciech Szymaniak

Warto pamiętać, że adwent, to nie tylko symboliczne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia, ale również okazja do refleksji nad wartościami, solidarnością i radością dzielenia się z innymi w tym magicznym okresie. Niech adwent 2023 będzie czasem spokoju, nadziei i radosnego oczekiwania na narodziny Dzieciątka Jezus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto