Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Bożego Narodzenia w blasku tradycji ewangelickiej

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 7 lat
W świątecznym wirze zakupów i marketingowych atrakcji warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co tak naprawdę świętujemy w Boże Narodzenie. Choć komercyjny chaos narasta, to w sercach wielu z nas nadal błyszczy prawdziwa istota tych świąt. Zapytaliśmy o tę kwestię proboszcza parafii Ewangelickiej w Ostródzie, ks. Wojciecha Płoszka.

Od czasów Lutra, ewangelicy trzymają się zasady "Sola Scriptura" ("samo pismo"). Dla nich jedynym źródłem Objawienia jest Biblia. W przeciwieństwie do tego, katolicy wierzą, że Objawienie pochodzi zarówno z Pisma Świętego, jak i z tradycji przekazywanej przez nauczanie Kościoła.

Kościół Ewangelicko-Augsburski, będący integralną częścią Kościoła Powszechnego, kładzie fundament swojej wiary na czterech zasadach: tylko Chrystus (solus Christus), tylko łaska (sola gratia), tylko wiara (sola fide) i tylko Pismo (sola Scriptura). W kontekście świąt Bożego Narodzenia, te zasady wpływają na celebrację, która prawie nie różni się od tradycji katolickiej.

od 7 lat

Pierwsza zasada, solus Christus, podkreśla wyłączną rolę Chrystusa jako jedynego pośrednika między Bogiem a człowiekiem. W związku z tym, święta Bożego Narodzenia dla ewangelików stają się czasem podkreślającym narodzenie Zbawiciela, który przyszedł, aby zbawić ludzkość.

Sola gratia, zasada koncentrująca się na łasce Bożej, sprawia, że święta Bożego Narodzenia stają się okazją do refleksji nad darem Bożej miłości w postaci narodzenia Jezusa Chrystusa. Ewangelicy podkreślają bezwarunkowość tej łaski, której owocem jest Boże zbawienie.

Sola fide, zasada wiary jako jedynego środka zbawienia, wpływa na to, jak ewangelicy przeżywają święta Bożego Narodzenia. Akcentują oni indywidualną wiarę każdego wiernego jako kluczowy element relacji z Bogiem, co znajduje odzwierciedlenie w sposób, w jaki celebrowane są te święta.

Sola Scriptura, zasada opierająca wiarę wyłącznie na Piśmie Świętym, sprawia, że Biblia odgrywa centralną rolę w życiu ewangelików. To Pismo kształtuje ich wizję świąt Bożego Narodzenia, skupiając się na biblijnej narracji o narodzeniu Jezusa.

Porównując tradycje ewangelicką i katolicką, można dostrzec pewne nieznaczne różnice. Ewangelicy, trzymając się zasady solus Christus, podkreślają bardziej jednostkowy i bezpośredni związek z Chrystusem w czasie świąt. Równocześnie, łaska Boża, wiara jako indywidualna decyzja oraz centralność Pisma Świętego stanowią fundament ich podejścia do Bożego Narodzenia.

W tradycji katolickiej, natomiast, istnieje silniejsze uwypuklenie roli Tradycji Kościoła oraz Pisma Świętego, jako źródła Objawienia. Rytuały, nabożeństwa, i modlitwy katolików w czasie świąt Bożego Narodzenia często odzwierciedlają tę syntezę tradycji i Pisma.

Mimo tych niewielkich różnic, obie tradycje chrześcijańskie celebrują narodzenie Chrystusa, jako wydarzenie bardzo ważne dla wiary, zgłębiając to znaczenie w sposób zgodny z ich unikalnymi zasadami i wartościami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto