Do aktywności sportowej warto zachęcać najmłodszych
Do sportowego trybu życia warto zachęcać już kilkuletnie dzieci. Sport to nie tylko lepsza kondycja, ale także doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu po lekcjach, alternatywa dla siedzenia przed komputerem czy telewizorem. Dzieci mają okazję do przebywania razem, zabawy i integracji z rówieśnikami. Zdobywają nowe umiejętności i uczą się wartości przydatnych w dorosłym życiu, takich jak współpraca w grupie i wytrwałość w dążeniu do celu oraz zasad zdrowej rywalizacji. Zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej jest ważne zwłaszcza teraz, po pandemii, gdy najmłodsi mieli znacznie ograniczone możliwości zajęć ruchowych.
Pani Małgorzata Ruszkiewicz w ramach programu Szkolnego Klubu Sportowego prowadzi zajęcia tylko dla dziewczynek. Jak podkreśla, sama jest bardzo aktywna fizycznie, biega i bierze udział w zawodach. Daje dzieciom przykład, jak może wyglądać zdrowy styl życia na co dzień.
W szkole w ramach programu SKS mamy zajęcia z siatkówki, koszykówkę i lekkoatletykę dla dziewczynek, prowadzę też gry i zabawy. W grupie są same dziewczynki, 15 osób. To już właściwie młodzież, ósma klasa – mówi pani Małgorzata.
Dziewczynki chętnie uczestniczą w zajęciach, ale staram się jeszcze dodatkowo nakłaniać, namawiać, daję przykład, sama biegam, jeżdżę na zawody. Młodsze dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, starsze żyją teraz bardziej egzaminami do szkół średnich. Po pandemii na początku trzeba było się bardziej starać i motywować. Czas spędzony przy komputerze i komórce dał o sobie znać. Dziewczyny trochę unikały zajęć sportowych, teraz jest już lepiej.
Zapisy na zajęcia SKS są poprzez lekcje WF-u i kółka lekkoatletycznego.
Zachęcamy, staramy się, jak możemy – mówi trenerka.
Na SKS do pani Małgorzaty Ruszkiewicz chodzą w większości dziewczynki z klasy, w której ma wychowawstwo.
W przyszłym roku będę tworzyć nową grupę, bo to już ostatnia klasa – mówi pani Małgorzata Ruszkiewicz.
Sukcesy młodych sportowców z Suszu
Zajęcia SKS to także świetny sposób, by przygotować podopiecznych do zawodów różnego szczebla, sprawdzić możliwości dzieci i rozpoznać talenty.
Organizujemy turnieje wewnątrzszkolne i biegi przełajowe. Susz jest stolicą polskiego triatlonu; jest sporo kółek sportowych. W naszej małej miejscowości ciągle coś się dzieje. Mamy crossfit, odnosimy sukcesy. Dzieci cieszą się z medali. Medal na piersi to ważny powód do radości. W zawodach wojewódzkich zajmujemy czołowe miejsca. Chłopcy tradycyjnie wybierają piłkę nożną, ale to już poza szkołą, w Unii Susz. Częściej jeżdżą na zawody; ja z moimi dziewczynami nieco rzadziej. To mała szkoła i ciężko jest taki wyjazd zorganizować – opowiada Małgorzata Ruszkiewicz.
Ile godzin trzeba poświęcić tygodniowo, żeby zaangażować się w sport?To ciężko określić. Staram się dawać przykład sama. Biorę udział w ultramaratonach. Przekazuję dzieciom, jaki to ma wpływ na zdrowie. Mamy też akcje organizowane w czasie wolnym, takie jak „Mamo, tato, biegaj”. Rodzice bardzo się angażują. Mamy kiermasz zdrowej żywności, mamy Orlik, mamy blisko jezioro, dużą halę sportową w Centrum Sportu udostępnianą dla szkoły. – Jest wiele okazji, by aktywnie spędzać czas – wylicza pani Małgorzata z dumą.
Młode talenty pomagają odkryć testy sprawnościowe. W ramach Programu SKS od 2017 roku dwa razy w roku wiosną i jesienią, zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wyniki umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest też projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców.
Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?