Zajęcia SKS pozwalają dzieciom pokochać sport! Z wizytą w szkole podstawowej w Suszu

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Program Szkolny Klub Sportowy ma na celu popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. To bardzo ważne zwłaszcza obecnie, po pandemii, która znacznie ograniczała ruch. Program jest realizowany w szkołach zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach. W jego ramach dwa razy w tygodniu odbywają się godzinne zajęcia z różnych dyscyplin sportowych. Odwiedzamy Szkołę Podstawową w Suszu i rozmawiamy o zajęciach w ramach SKS-u z nauczycielką wychowania fizycznego i trenerką, panią Małgorzatą Ruszkiewicz.

Do aktywności sportowej warto zachęcać najmłodszych

Do sportowego trybu życia warto zachęcać już kilkuletnie dzieci. Sport to nie tylko lepsza kondycja, ale także doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu po lekcjach, alternatywa dla siedzenia przed komputerem czy telewizorem. Dzieci mają okazję do przebywania razem, zabawy i integracji z rówieśnikami. Zdobywają nowe umiejętności i uczą się wartości przydatnych w dorosłym życiu, takich jak współpraca w grupie i wytrwałość w dążeniu do celu oraz zasad zdrowej rywalizacji. Zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej jest ważne zwłaszcza teraz, po pandemii, gdy najmłodsi mieli znacznie ograniczone możliwości zajęć ruchowych.

Pani Małgorzata Ruszkiewicz w ramach programu Szkolnego Klubu Sportowego prowadzi zajęcia tylko dla dziewczynek. Jak podkreśla, sama jest bardzo aktywna fizycznie, biega i bierze udział w zawodach. Daje dzieciom przykład, jak może wyglądać zdrowy styl życia na co dzień.

W szkole w ramach programu SKS mamy zajęcia z siatkówki, koszykówkę i lekkoatletykę dla dziewczynek, prowadzę też gry i zabawy. W grupie są same dziewczynki, 15 osób. To już właściwie młodzież, ósma klasamówi pani Małgorzata.

Dziewczynki chętnie uczestniczą w zajęciach, ale staram się jeszcze dodatkowo nakłaniać, namawiać, daję przykład, sama biegam, jeżdżę na zawody. Młodsze dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, starsze żyją teraz bardziej egzaminami do szkół średnich. Po pandemii na początku trzeba było się bardziej starać i motywować. Czas spędzony przy komputerze i komórce dał o sobie znać. Dziewczyny trochę unikały zajęć sportowych, teraz jest już lepiej.

Zapisy na zajęcia SKS są poprzez lekcje WF-u i kółka lekkoatletycznego.

Zachęcamy, staramy się, jak możemymówi trenerka.

Na SKS do pani Małgorzaty Ruszkiewicz chodzą w większości dziewczynki z klasy, w której ma wychowawstwo.

W przyszłym roku będę tworzyć nową grupę, bo to już ostatnia klasamówi pani Małgorzata Ruszkiewicz.

Sukcesy młodych sportowców z Suszu

Zajęcia SKS to także świetny sposób, by przygotować podopiecznych do zawodów różnego szczebla, sprawdzić możliwości dzieci i rozpoznać talenty.

Organizujemy turnieje wewnątrzszkolne i biegi przełajowe. Susz jest stolicą polskiego triatlonu; jest sporo kółek sportowych. W naszej małej miejscowości ciągle coś się dzieje. Mamy crossfit, odnosimy sukcesy. Dzieci cieszą się z medali. Medal na piersi to ważny powód do radości. W zawodach wojewódzkich zajmujemy czołowe miejsca. Chłopcy tradycyjnie wybierają piłkę nożną, ale to już poza szkołą, w Unii Susz. Częściej jeżdżą na zawody; ja z moimi dziewczynami nieco rzadziej. To mała szkoła i ciężko jest taki wyjazd zorganizowaćopowiada Małgorzata Ruszkiewicz.

Ile godzin trzeba poświęcić tygodniowo, żeby zaangażować się w sport?To ciężko określić. Staram się dawać przykład sama. Biorę udział w ultramaratonach. Przekazuję dzieciom, jaki to ma wpływ na zdrowie. Mamy też akcje organizowane w czasie wolnym, takie jak „Mamo, tato, biegaj”. Rodzice bardzo się angażują. Mamy kiermasz zdrowej żywności, mamy Orlik, mamy blisko jezioro, dużą halę sportową w Centrum Sportu udostępnianą dla szkoły. – Jest wiele okazji, by aktywnie spędzać czaswylicza pani Małgorzata z dumą.

Młode talenty pomagają odkryć testy sprawnościowe. W ramach Programu SKS od 2017 roku dwa razy w roku wiosną i jesienią, zbierane są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wyniki umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest też projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie