Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota, wigilia Zmartwychwstania Pańskiego

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wielka Sobota to dzień przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, czyli przed Wielkanocą w kalendarzu chrześcijańskim. Wielka Sobota jest dniem zadumy i refleksji, w którym w kościołach odbywają się nabożeństwa wielkanocne, w tym liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się zwykle po zachodzie słońca.

Wielka Sobota to dzień przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego, czyli przed Wielkanocą w kalendarzu chrześcijańskim. Wielka Sobota jest dniem zadumy i refleksji, w którym w kościołach odbywają się nabożeństwa wielkanocne, w tym liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się zwykle po zachodzie słońca.

W Polsce i niektórych innych krajach zwyczajem jest też malowanie pisanek i przygotowywanie świątecznego stołu. Wielka Sobota jest jednym z najważniejszych dni w roku dla chrześcijan, ponieważ symbolizuje dzień, w którym Chrystus spoczął w grobie przed swoim zmartwychwstaniem w Niedzielę Wielkanocną.

Święcenie pokarmów to zwyczaj, który w Polsce i innych krajach katolickich praktykowany jest w Wielką Sobotę, czyli dzień przed Wielkanocą. Polega on na tym, że wierni przynoszą do kościoła kosze z różnymi produktami spożywczymi, takimi jak chleb, jajka, wędliny, sól, chrzan, ciasta i inne potrawy, aby zostały poświęcone przez księdza. W Polsce tradycja święcenia pokarmów sięga XIII wieku.

Święcenie pokarmów ma symbolizować radość i wdzięczność za nadchodzące święta oraz przypominać o ofierze, którą Chrystus złożył na krzyżu. Każdy produkt spożywczy ma swoje znaczenie symboliczne – np. jajka symbolizują nowe życie, chleb to ciało Chrystusa, a sól oznacza trwałość i niezniszczalność.

Poświęcone pokarmy są później zabierane do domów, gdzie są spożywane podczas świątecznych posiłków w Niedzielę Wielkanocną.

W koszyczku ze święconką powinny się znajdować różnego rodzaju produkty spożywcze, które mają swoje symboliczne znaczenie w tradycji polskiej i innych krajach katolickich. Oto przykładowy zestaw produktów, które często znajdują się w koszyczku ze święconką:

Chleb - symbolizujący ciało Chrystusa
Jajka - symbolizujące nowe życie i zmartwychwstanie Chrystusa
Sól - symbolizująca trwałość i niezniszczalność, a także umacnianie w wierze
Wędliny - symbolizujące radość i obfitość
Szynka - symbolizująca szczęście i dostatek
Kiełbasa - symbolizująca siłę i wytrwałość
Chrzan - symbolizujący zdrowie i moc
Kapusta kiszona - symbolizująca pracowitość i wytrzymałość
Ser - symbolizujący jedność i miłość
Ciasta i słodycze - symbolizujące słodycz życia

Oczywiście, skład koszyczka może różnić się w zależności od regionu i tradycji. Ważne jest, aby każdy produkt miał swoje symboliczne znaczenie i przypominał o radości i nadziei związanych z nadchodzącymi świętami Wielkiej Nocy.

Wielka Sobota to dzień, który w kościołach charakteryzuje się spokojem i zadumą. W tym dniu nie odprawia się Mszy Św. przed południem, a dekoracja kościoła jest skromna i prostsza niż podczas innych uroczystości.

W kościołach, zwłaszcza tych o tradycyjnym wystroju, zdejmowane są z ołtarza wszystkie ozdoby i dekoracje, takie jak kwiaty, świeczniki, obrusy czy paramenty liturgiczne. Ołtarz zostaje pozostawiony w surowej postaci, co ma symbolizować chwilę zadumy i oczekiwania na radosne wydarzenie, jakim jest zmartwychwstanie Chrystusa.

W czasie liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę kościół jest oświetlany jedynie przez świece, które niosą wierni, a cała ceremonia odbywa się w atmosferze ciszy i refleksji. W niektórych kościołach w Wielką Sobotę odbywa się też obrzęd odnawiania wody święconej, która ma zostać użyta podczas chrztów i innych sakramentów.

Po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej, często w kościele zostawiane są zapalone świece, symbolizujące radość i nadzieję na zmartwychwstanie Chrystusa.

Wielkanoc, to najważniejsze święto chrześcijańskie, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tradycji polskiej i wielu innych krajów, związanej z tą uroczystością, występuje wiele symboli, które niosą ze sobą różne znaczenia. Oto kilka najważniejszych symboli Wielkanocy:

Jajka - symbolizują nowe życie, płodność i zmartwychwstanie, a także radość i nadzieję.
Baranek - symbolizujący Chrystusa jako ofiarę złożoną za grzechy ludzkości.
Chleb - symbolizujący Ciało Chrystusa i obfitość życia.
Krzyż - symbolizujący ofiarę Chrystusa na krzyżu i wybawienie ludzkości z grzechu i śmierci.
Palma - symbol zwycięstwa i triumfu, a także męki i cierpienia Chrystusa.
Świece - symbolizujące światło i radość, a także nadzieję i wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa.
Zajączek - w niektórych regionach Polski i Europy symbolizuje płodność i obfitość.
Pisanki - kolorowe jajka malowane na Wielkanoc, symbolizujące radość i wiosnę, a także zmartwychwstanie Chrystusa.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto