Wieczór pełen pięknych dźwięków! Kociewskie kolędowanie z kapelą „Burczybas” w Elblągu

Materiał informacyjny NARODOWEGO INSTYTUTU KULTURY I DZIEDZICTWA WSI
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to państwowa instytucja kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi oraz zachęcanie mieszkańców wsi do poznania swojego dziedzictwa. W ramach swojej działalności Instytut zorganizował cykl koncertów pt. „Zjechaliśmy kapelą... w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia” w wielu miastach w Polsce, by pokazać piękno polskiej tradycji, w tym szczególnym okresie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Ależ to był koncert! Kociewskie i świąteczne stroje, radosna regionalna muzyka, która nie pozwalała ustać w miejscu. Bo kociewskie nuty są pełne radości. Kociewski Zespół Regionalny „Burczybas” z Gniewu zrobił niesamowitą niespodziankę gościom odwiedzającym centrum handlowe w Elblągu i wprowadził w prawdziwie świąteczny klimat. Kapela bowiem zagrała najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Nie mogło oczywiście zabraknąć przepięknej kociewskiej kolędy, która rozpoczyna się od słów „Zagrzmniało, rujnyła w Betlyjam ziamnia. Niy było, niy było Józefa w doma”.

To prawdziwa miłość do lokalnej ojczyzny. Widać to i słychać w każdej nucie, którą gra zespół „Byrczybas”. Pokazując elbląskiej społeczności piękno kociewskiej tradycji. Zespół prowadzi Wojciech Górski od 29 lat i przyciąga młodzież, która nie tylko chce pielęgnować tradycje swojego regionu, ale także promować je jak najszerzej!

Tak właśnie było w Elblągu. Członkowie zespołu ubrani byli w odświętne kociewskie stroje. Chcieli pokazać to, co mają w swoim regionie najpiękniejszego. A wyróżnia ich dużo!

- Kapela Kociewska „Burczybas” od 29 lat poprzez stroje, gadki, instrumenty regionalne, pokazuje naszą małą ojczyznę – Kociewie – podkreśla Wojciech Górski - To nasze dziedzictwo przenieśliśmy do Elbląga i w galerii „Nowe Ogrody” Kociewie po prostu żyło. Ludzie zainteresowali się naszymi strojami – regionalnymi i świątecznymi oraz instrumentami muzycznymi. Graliśmy na diabelskich skrzypcach, burczybasie włosowym i burczybasie łańcuchowym. Oczywiście nie zabrakło także akordeonu. To było naprawdę wspaniałe wydarzenie!

Burczybas to regionalny instrument, charakterystyczny dla Kociewia i Kaszub. Jest bardzo ciekawy! Nic dziwnego, że podczas koncertu w elbląskiej galerii wzbudzał duże zainteresowanie.

- Jest to beczka z końskim włosiem, które polewa się wodą. Wówczas wydaje burczący bas. Ten dźwięk nadaje zabarwienie w aranżacjach utworów kociewskich – opowiada Wojciech Górski. - Na nas mówią burczybasy z Gniewu, bo mamy dwa takie instrumenty w swojej kapeli – burczybas włosowy i łańcuchowy. Dużo podróżujemy i koncertujemy w Polsce i za granicą. Ten instrument zawsze wzbudza wielkie zainteresowanie. Każdy chce go dotknąć i spróbować, czy uda się wydobyć dźwięk z tej „zaczarowanej beczki”.

Elblążanie byli zainteresowani występami Kociewiaków, którzy wprowadzali publiczność w magię świąt.

- Graliśmy w windzie, na ruchomych schodach, spacerowaliśmy po galerii, organizator przygotował także pięknie ozdobione świąteczne miejsce, gdzie graliśmy. Ludzie podchodzili wspólnie z nami śpiewali, robili sobie zdjęcia. Mieliśmy dla nich także upominek w postaci regionalnej kartki świątecznej. Był przepiękny klimat – wspomina pan Wojciech.

Repertuar kapeli jest bardzo bogaty. To cieszy, że młodzi ludzie fascynują się folklorem i pielęgnują lokalne tradycje. Na Kociewiu wciąż są osoby, które grają, tańczą, śpiewają i promują to, co jest najbliższe ich sercom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto