Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka o życie na torach: Kampania 'Bezpieczny Przejazd' wciąż w działaniu

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku - to czynniki, które w nieodpowiedzialny sposób zakreślają scenariusz tragedii na torach kolejowych. Jednak tarczą, chroniącą kierowców przed nieszczęściem, jest głęboka wiedza na temat przepisów oraz poczucie odpowiedzialności za własne życie i życie innych. To właśnie te wartości stoją u podstaw kampanii "Bezpieczny Przejazd", która od lat konsekwentnie dąży do eliminacji wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

Bezpieczeństwo na torach: Edukacja jako odpowiedzialność za życie

Wypadki na tych przejazdach stanowią zaledwie ułamek procenta wszystkich incydentów komunikacyjnych, jednak żaden odsetek nie jest akceptowalny, jeśli chodzi o ludzkie życie. Za każdym z tych zdarzeń stoi bowiem nie tylko zimna liczba w statystykach, ale przede wszystkim ludzka tragedia. Dla tych, którzy walczą o bezpieczeństwo na torach, stłuczka czy kolizja to nie anonimowa cyfra, lecz konkretna osoba, której życie nagle znalazło się w gruzach.

Podstawowym filarem kampanii jest edukacja. Rocznie dochodzi do około 200 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, które skutkują śmiercią kilkudziesięciu osób. To zbyt wiele, abyśmy mogli spokojnie przechodzić obok tego problemu. Edukacja jest kluczem do zmiany postaw uczestników ruchu drogowego. Wciąż istnieje przekonanie, że czerwone światło przed przejazdem jest jedynie ostrzeżeniem, a nie stanowi kategorycznego zakazu. To samo dotyczy opuszczonych rogatków - niektórzy uważają manewrowanie między nimi za przejaw sprytu, a nie niebezpiecznej ryzykanckiej gry.

Prawda jest jednak inna. Rozpędzony pociąg potrzebuje odległości hamowania równej trzynastu boiskom piłkarskim. Różnica w masie między pojazdem a pociągiem towarzyskim jest ogromna, tak jak różnica między samochodem osobowym a pustą puszką po napoju. Każdy błąd popełniony na torach może mieć tragiczne konsekwencje, ponieważ maszynista nie ma szans na nagłe wyhamowanie.

Cel akcji

Kampania "Bezpieczny Przejazd" ma na celu podniesienie świadomości na temat ryzyka związanego z lekceważeniem przepisów na przejazdach i terenach kolejowych. Jednak to nie tylko kierowcy są jej adresatami. To przesłanie skierowane jest do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialność za siebie i innych stanowi fundament, na którym opiera się bezpieczna współegzystencja na drogach i torach.

Minimalizacja liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych - to cel, który jednoczy tych, którzy walczą o bezpieczeństwo. Dążymy do kształtowania społecznie pożądanych zachowań i utrwalania postaw, które wyznaczają bezpieczną drogę ku przyszłości. Odpowiedzialność za życie nie jest jedynie obowiązkiem prawnym, lecz moralnym nakazem, który winien kierować każdym z nas na drodze i torach.

Żółte naklejki

PKP PLK
PKP PLK
PKP PLK

Od wdrożenia systemu "Żółtych Naklejek", zarejestrowano ponad 30 tysięcy reakcji, na zagrożenia. W blisko 900 przypadkach wstrzymano ruch pociągów, i wezwano pomoc. W blisko 2000 sytuacji ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

W woj. warmińsko-mazurskim w 2022r. doszło do 10 wypadków z udziałem pojazdów, 83 osoby poniosły śmierć, a 7 zostało rannych. W 2023r., jak dotąd doszło do 4 wypadków na przejeździe, w wyniku których 1 osoba została ranna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto