Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Nadleśnictwie Strzałowo odkryto bardzo rzadkie rośliny [ZDJĘCIA]

Robert Orzechowski
buławnik czerwony
buławnik czerwony ZDJĘCIA: ANDRZEJ RYŚ, NADLEŚNICTWO STRZAŁOWO
W Nadleśnictwie Strzałowo odnaleziono kolejne bardzo rzadkie w skali regionu gatunki roślin. Są to: buławnik czerwony, czyściec prosty, dąbrówka kosmata, dzwonek boloński, miodownik melisowaty i przetacznik pagórkowaty.

W Nadleśnictwie Strzałowo odkryto rzadkie rośliny

Najrzadszy z nich to czyściec prosty - gatunek charakterystyczny dla muraw kserotermicznych z dużą ilością wapna w glebie. Prawdopodobnie jest to pierwsze powojenne stwierdzenie na Warmii i Mazurach. Na terenie nadleśnictwa rośnie na skraju lasu i pastwisk na którym pasą się krowy. W podobnych warunkach siedliskowych rośnie dąbrówka kosmata i przetacznik pagórkowy. Gatunki te stwierdzono również na skarpach dróg leśnych, gminnych i powiatowych, a dodatkowo dąbrówkę kosmatą stwierdzono w odtwarzanej świetlistej dąbrowie.

Dzwonek boloński w Polsce stwierdzony na około 100 stanowiskach, a w Polsce północnej jest bardzo rzadki. Na terenie Strzałowo stwierdzony na 3 stanowiskach i we wszystkich przepadkach rósł na przydrożach i skarpach dróg przebiegających przez tereny leśne. Podobnie jak dąbrówka kosmata i przetacznik pagórkowy jest to gatunek charakterystyczny dla muraw kserotermicznych zasobnych w węglan wapna.

Pozostałe dwa gatunki buławnik czerwony ( storczyk zamieszczony w Czerwonej Księdze Roślin) i miodownik melisowaty w przeciwieństwie do gatunków wymienionych wcześniej lubią miejsca trochę zacienione ale nie całkiem cieniste. Buławnika czerwonego znaleziono na zacienionym skraju lasy mieszanego sosnowo dębowego i łąki wilgotnej a miodownika melisowatego na skaju drogi leśnej również w lesie sosnowo-dębowym.

Należy przy tym podkreślić, że wszystkie stanowiska opisywanych roślin odkryto na siedliskach przekształconych przez człowieka. Szczególnie znamienny jest fakt ich występowania wzdłuż dróg i skrajów lasu z łąkami. Współcześnie te siedliska mimo antropogenicznego charakteru cechuje najbogatsza różnorodność gatunkowa dlatego warto je penetrować. Podkreślić należy również, że na terenach występowania opisywanych gatunków od co najmniej 200-300 lat prowadzona jest gospodarka leśna i rolna. Nasuwa się zatem pytanie czy gospodarka ta miała i ma negatywny wpływ, czy jest obojętna, czy może jednak wpływa korzystnie na zachowanie różnorodność gatunkowej?

Warto przy tym zwrócić uwagę na problem określenia statutu rzadkości. W czerwonych księgach i listach często określenie bardzo rzadki, skrajnie zagrożony, czy wymarły wydaje się, że jest nadużywane albo stosowane na wyrost. W Polsce niestety aktualny stan wiedzy o gatunkach rzadkich jest ciągle bardzo słaby. Naukowców-terenowców, czyli tzw. łazików jest bardzo mało a wiedza o rozmieszczeniu rzadkich gatunków pochodzi w dużej mierze od pasjonatów-amatorów. Dodatkowo brak centralnych czy regionalnych baz danych jest bardzo istotnym utrudnieniem w prawidłowym określeniu stanu zachowania gatunku oraz jego trendów populacyjnych.

źródło: olsztyn.lasy.gov.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto