Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlaki kajakowe na Mazurach. Sprawdźcie, gdzie warto popłynąć kajakiem [TRASY]

Lucyna Jadowska
MIKOLAJ SUCHAN / POLSKAPRESSE
Jak zwiedzać Mazury, to tylko na kajaku. Zobaczcie ciekawe trasy, na których możecie zorganizować spływ kajakowy.

Mazury można podziwiać także z wody, wystarczy wybrać się na spływ kajakowy. Poniżej znajdziecie najatrakcyjniejsze szlaki kajakowe na Mazurach.

Rzeka Krutynia zwana jest także Krutyńską Strugą, to jeden z najpopularniejszych szlaków kajakowych na Mazurach. Trasa ma w sumie 102 km długości, z czego 60 km to woda stojąca. Rzeka przepływa przez pojezierze Mrągowskie, równinę Mazurską i Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Krutynia zaczyna swój bieg w jeziorze Warpuńskim, przepływa przez 20 jezior i kończy się w jeziorze Bełdany. Szlak kajakowy biegnący prze Krutynię zaliczany jest do łatwych, w międzynarodowej klasyfikacji trudności rzekę zalicza się do klasy CL I, oznacza to, że występują tam małe fale, mielizny i łatwe zakręty. Na trasie szlaku można spotkać orła bielika czy orła przedniego. Szlakiem tym w latach 60. XX wieku pływał Karol Wojtyła. Jedną z ciekawostek tej rzeki jest 1,5-kilometrowy odcinek rzeczki Sobiepanka - w pobliżu Sorkwit - której nurt może płynąć w obie strony.

Najpopularniejsza trasa na Krutyni rozpoczyna się w Sorkwitach i kończy w miejscowości Ruciane-Nida, ma w sumie 109 kilometrów. Przepłynięcie całego szlaku zajmuje 7, 8 dni. Trasę znajdziecie poniżej:

jezioro Lampackie, rzeka Sobiepanka, jezioro Dłużec, jezioro Gant, jezioro Zyzdrój Wielki
jezioro Zyzdrój Mały, jezioro Mokre, Krutyń, Krutyński Piece, Ukta, jezioro Gardyńskie, jezioro Nidzkie i Ruciane-Nida.

Kajakiem można się tez wybrać na spływ rzeką Sapiną, która znajduje się w północno-wschodniej części pojezierza Mazurskiego. Rzeka zaczyna swój bieg w jeziorze Kruklin w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Szlak kajakowy na Sapinie liczy około 32 km, jego przepłynięcie zajmuje około dwóch dni. Rzeka jest łatwa do przepłynięcia kajakiem. Często zmieniające się krajobrazy sprawiają, że spływ nie jest nudny.

Trasa rzeką wiedzie też przez kilka malowniczych jezior. Jest co podziwiać. Oprócz lipca i sierpnia rzeka nie jest bardzo popularna, więc można w spokoju i ciszy podziwiać krajobrazy. Szlak prowadzi m.in. przez jeziora Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel. Na trasie obowiązuje strefa ciszy, nie można tam używać silników spalinowych.

Łyna to najdłuższa rzeka Warmii i Mazur. Ma w sumie 263 km z czego 190 km leży w Polsce. Rzeka bieg zaczyna w pobliżu Nidzicy w rezerwacie "Źródła rzeki Łyny". Szlak jest bardzo ciekawy, w górnym biegu rzeki płyniemy przez lasy i malownicze jeziora. Możemy się też przez chwilę poczuć jak na górskiej rzece, wszystko przez dwa przełomy. Na trasie spływu, po minięciu Olsztyna, możemy podziwiać liczne gotyckie zamki i kościoły.

Spływ kajakowy Łyną zwykle zaczyna się w miejscowości Kurki w pobliżu Olsztynka, u zbiegu rzek Mrózki i Łyny. Potem płyniemy przez jeziora Brzeźno Duże, Kiernoz Mały, Kiernoz Wielki, Jezioro Łańskie, Ustrych. Potem mijamy wieś Ruś i Olsztyn, jezioro Siedlinek i Mosąg. Następnie płyniemy przez Dobre Miasto. Na końcu trasy tuż przy granicy mijamy Sępopol. Mimo że trasa jest bardzo malownicza, nie jest popularna wśród miłośników kajaków. Wszystko przez małą liczbę stanic wodnych.

Jeśli powalone drzewa i głębokie jary, to rzeczy konieczne na szlaku, wybierzcie spływ kajakowy rzeką Marózką. Rzeka wypływa z jeziora Gradejki i uchodzi do jeziora Kiernoz Wielki, ma w sumie 43 kilometry. Spływ można zacząć we wsi Waplewo i dopłynąć do Swaderek. Potem czeka nas przeprawa przez jezioro Swaderki Małe, za którym rozpoczyna się malowniczy przełom rzeki. Następnie wpływamy w jezioro Święte. I za nim kończymy wycieczkę. Trasa ma około 30 km, to jednodniowa wycieczka.

118 km ma rzeka Wel. To kolejny ciekawy szlak kajakowy. Spływ można zacząć na jeziorze Dąbrowa Wielka i zakończyć w miejscowości Bratian. Na przebycie trasy potrzebne są w sumie cztery dni. Górny odcinek do jeziora Rumian można przepłynąć tylko przy wyższym stanie wody, przy niskim kajaki trzeba holować. Niżej proponowana trasa rzeką Wel:

jezioro Dąbrowa Wielka - jezioro Dąbrowa Mała - jezioro Pancerz - jezioro Rumian - jezioro Zarybinek - jezioro Tarczyńskie - jezioro Grądy - jezioro Lidzbarskie - jezioro Tylickie - Bratian.

Kajakiem możemy też przepłynąć rzekę Gołdapę, trasa jest krótka, ma w sumie 38 km. Ale to trasa wymagająca. Na rzece występują liczne przeszkody. Kilka razy trzeba będzie wyjść i przenieść kajak. Miejscami trasa jest dzika, na tym szlaku nie spotkamy dużej liczby osób. Za to cisza i spokój gwarantowane.

jezioro Gołdap – miasto Gołdap – Juchnajcie – Boćwinka – Sapałówka – Banie Mazurskie – Zakałcze – Mieduniszki

Pisa zaczyna swój bieg w jeziorze Roś, liczy 80 kilometrów. Pisa łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Wisłą. To bardzo łatwa trasa kajakowa, poradzą sobie na niej nawet osoby początkujące. Na rzece nie ma przeszkód, które wymuszają przenoszenie kajaka. Rzeka wije się i meandruje na całym odcinku. Spływ Pisą można rozpocząć na jeziorze Roś. Na trasie mijamy takie miasta, jak Pisz, Jeże, Wincentę, Ptaki, Pupki i Jurki. Naszą wyprawę kończymy na 80 km, gdzie Pisa uchodzi do Narwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto