Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolenie zamiast kwiatka

Redakcja
Poszukiwanie prezentu dla dziadków bywa problematyczne. Zwykle kończy się zakupem czekoladek, lub kolejnego fikusa. A przecież zamiast wręczania zbędnych słodyczy można dać seniorowi coś cenniejszego - radosną jesień życia.

Starsze osoby często są postrzegane jako ludzie zmęczeni życiem, pragnący w spokoju posiedzieć przed telewizorem. Jednak nie dostrzegamy tego, że zwykle to jedyna opcja jaką widzą seniorzy. Czują się zamknięci w swoich czterech ścianach i izolują od innych. Uważają, że co mieli przeżyć, to już przeżyli. A wystarczyłoby dać im wiedzę, by spojrzeli na świat przychylnym okiem.

Potrzeba szkoleń
Seniorzy, którzy czas swojej największej aktywności mają już za sobą, wolniej dostosowują się do realiów stale zmieniającego się świata. Globalizacja narzuca społeczeństwom wzory zachowań, za którymi właśnie starszym trudno nadążyć. Pomoc w zaadaptowaniu się do nowej sytuacji niosą liczne szkolenia, dostępne nie tylko w dużych miastach. Kursy komputerowe otwierają seniorom możliwości indywidualnego poszerzania wiedzy poprzez dostęp do zasobów Internetu. Kursy językowe dają poczucie bezpieczeństwa za granicą i często są pierwszym krokiem do zwiedzenia sąsiednich krajów. Koła wspólnych zainteresowań rozwijają zarzucone niegdyś z powodu braku czasu pasje. Oferta jest ogromna - przez kursy literackie, śpiewu, ogrodnictwa po yogę, taniec czy zajęcia z fotografii. Wystarczy je odnaleźć, ale do tego często potrzebna jest umiejętność obsługi komputera, lub pomoc rodziny. - Z naszych badań wynika, że seniorzy chcą się uczyć, ale napotykają na barierę finansową - tłumaczy Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. - Borykając się z codziennymi problemami, jak brak środków na leki czy wartościową żywność, emeryci nie chcą nawet myśleć o dodatkowym finansowaniu nauki. Dla nich każdy dzień to walka, a wystarczyłoby uświadomić narzędzia prowadzące do poprawy ich bieżącej sytuacji. Dać wiedzę.

Studia dla wiekowych
Dla starszych osób, poszukujących możliwości rozwoju, powstała idea Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W Polsce działa już 110 takich jednostek, które skupiają ponad 25 tys. członków. Ich celem jest aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych. W ramach swoich działań organizują zajęcia ułatwiające kontakt z niezbędnymi instytucjami (jak służba zdrowia, jednostki rehabilitacyjne, urzędy), podtrzymywanie więzi społecznych, angażujące słuchaczy w aktywność na rzecz otoczenia. Ich oferta to pełna gama zajęć ruchowych, wokalnych, komputerowych, czy językowych. Każdy ze słuchaczy może przyjść na wykład z prawa, podstaw medycyny, czy historii. Poszukując dróg rozwoju warto zacząć właśnie od nich, bo jeśli nawet nie znajdziemy tam czegoś dla siebie, to te jednostki będą wiedziały, gdzie nas skierować.
Ponieważ uczelnie opierają się o pracę wolontariuszy-wykładowców oraz utrzymują się ze środków własnych i składek członkowskich, aby uczestniczyć w zajęciach należy wnieść roczną opłatę. W zależności od miejsca i ilości wybranych zajęć, stawki wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Świadomy senior
Świadomość proponowanych przez gospodarkę rozwiązań pozwala lepiej zorganizować sobie emeryturę. Poszukiwanie specjalnych ofert to szansa na np. tańsze (bo dotowane przez Unię) wakacje w Hiszpanii, kawę za złotówkę dla seniora (program Miasta Przemyśla), czy możliwość dodatkowej renty z odwróconej hipoteki (np. Funduszu Hipotecznego DOM). Warunek jest jeden - trzeba umieć te propozycje wyszukać i do nich dotrzeć. Eksperci potwierdzają, że rzeczywistą barierą powstrzymującą starszych ludzi w domach nie są chęci, lecz niewiedza. Czują to szczególnie osoby związane z produktami i usługami kierowanymi typowo do seniorów. - Podczas rozmów z klientami dowiadujemy się, że ich ostrożne podejście do hipoteki odwróconej wynika przede wszystkim z niewiedzy - mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM. - Staramy się zatem wyjaśniać rzetelnie produkt i jego zalety, przede wszystkim możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na życie - dodaje.
Może, gdy następnym razem będziemy chcieli zrobić dziadkom prezent, zamiast kolejnego kwiatka czy bombonierki porozmawiajmy z nimi o tym, czego oczekują od życia, wysłuchajmy ich potrzeb i zabierzmy w odpowiedzialną podróż po świecie Internetu.

Źródło: Informacja prasowa

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto