Regionalny Puchar Polski. W warmińsko-mazurskim rządzi Huragan Morąg

Piotr Szymański
Rozgrywki na północnym wschodzie były bardzo emocjonujące. Do końcowego triumfu nie było głównego faworyta, a w gronie drużyn mających spore aspiracje można było zaliczyć kilka ekip. Ostatecznie triumfował Huragan Morąg.

Pierwsza runda rozpoczęła się 5 sierpnia. Do rywalizacji stanęło 44 drużyn, a w niektórych spotkaniach byliśmy świadkami wielkich pogromów lub treningów strzeleckich. SKS Szczytno wygrał z Tęczą Biskupiec 5:2, takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie Polonii Pasłęk z Concordią Elbląg. Granica Kętrzyn wygrała z Victorią Węgorzewo 5:1, Błękitni Pasym rozgromili GKS Stawigudę 6:1, a najwięcej bramek padło w meczu Olimpii Olsztynek z Radomniakiem Radomno, który zakończył się wynikiem 5:3 dla gospodarzy.

W drugiej rundzie najgłośniejszym echem odbiło się spotkanie Granicy Bezledy z Zatoką Braniewo. Goście wzięli się za ostre strzelanie, a mecz zakończył się wynikiem 11:0 (Łukasz Wolak 5, 8, 15, Daniel Komorowski 14, 44, Wojciech Kimso 47, Marcin Śniegocki 49, Piotr Lewandowski 51, Damian Ruda 75, Jakub Ruda 85, Bogdan Wieliczko 89) dla Zatoki. Mniejszym pogromem zakończyło się spotkanie Jezioraka Iława z SKS-em Szczytno (7:0), czy LKS-u Rożnowo z Granicą Kętrzyn (6:2). Sporo emocji było w meczu Orlęta Reszel - Mamry Giżycko. Orlęta wygrywały 3:0 i wydawało się, że nic złego im się nie stanie. Nic z tych rzeczy, bowiem zespół z Giżycka doprowadził do remisu, a w 82. minucie Mariusz Rutkowski zapewnił Mamrom awans do kolejnej rundy.

W III rundzie do rywalizacji doszli faworyci do końcowego triumfu - Huragan Morąg, GKS Wikielec, MKS Ełk, Sokół Ostróda i Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. Zespół z Ełku wygrał 3:1 z MKS Korsze, GKS Wikielec pokonał Jezioraka Iławę 4:0, Sokół Ostróda rozgromił Concordię Elbląg 6:0, Finishparkiet pokonał Start Nidzicę 3:0, a Huragan Morąg na wyjeździe ograł Zatokę Braniewo 3:1.

W ćwierćfinale los skojarzył Znicz Biała Piska z Finishparkietem Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie, Unie Susz z Huraganem Morąg, LKS Różnowo z MKS-em Ełk i GKS Wikielec z Sokołem Ostróda. Najwięcej emocji było w pierwszym meczu. Zespół Finishparkietu prowadził przez całe spotkanie, ale w 90. minucie stracił bramkę i sędzia zarządził dogrywkę. Ta kapitalnie rozpoczęła się dla gości, bowiem Dominik Trojanowski minutę po rozpoczęciu wpisał się na listę strzelców. Znicz nie odpuścił i w 114. minucie za sprawą Mateusza Furmana doprowadził do wyrównania. O wszystkim miały przesądzić rzuty karne, które lepiej wykonywali gracze z Nowego Miasta Lubawskiego i awansowali do półfinału.

Litości dla rywali nie miał zespół Huraganu Morąg. Unia Susz w meczu przed własną publicznością straciła siedem bramek, strzelając tylko jedną. Wyrównany przebieg miało starcie LKS-u Różnowo z MKS-em Ełk. O awansie gospodarzy zdecydowała jedyna bramka w meczu, strzelona w 19. minucie przez Dawida Pietkiewicza. GKS Wikielec sprawił małą niespodziankę i pokonał wyżej notowanego Sokoła Ostródę 3:1.

Półfinał oznaczał mecze LKS-u Rożnowo z GKS-em Wikielec i Finishparkietu z Huraganem Morąg. Wielkie emocje były w Rożnowie. Po 90 minutach meczu był remis 1:1 i sędzia zarządził dogrywkę. W tej więcej sił zachowali goście z Wikielca i dzięki trafieniu Pawła Tomkiewicza awansowali do finału rozgrywek. Także trzy bramki padły w drugim półfinale, które odbyło się w Kurzętniku. Huragan prowadził już 2:0, ale w 90. minucie Grzegorz Domżalski strzelił kontaktową bramkę i w doliczonym czasie gry byliśmy świadkami desperackich ataków "gospodarzy". Huragan dobrze się bronił i po ostatnim gwizdku sędziego mógł się cieszyć z awansu do finału.

Finał odbył się 6 czerwca w Białej Piskiej. GKS objął prowadzenie w 45. minucie dzięki trafieniu Pawła Kolcza. Huragan bił głową w mur i nie potrafił znaleźć drogi do siatki bramki Wikielca. Ataki przyniosły skutek w 80. minucie za sprawą João Criciúmy. Cztery minuty później Mateusz Bogdanowicz wpisał się na listę strzelców i zespół z Morąga przybliżył się do końcowego triumfu. W 90. minucie Rafał Maciążek wykorzystał rzut karny i przypieczętował triumf Huraganu, który będzie reprezentantem województwa warmińsko-mazurskiego w rozgrywkach na szczeblu centralnym.