Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Warmii i Mazurach będzie czynnych 12 kąpielisk

Robert Orzechowski
kąpieliska Na Warmii i Mazurach
kąpieliska Na Warmii i Mazurach MACIEJ URBANOWSKI/POLSKAPRESSE
Na Warmii i Mazurach będzie czynnych tylko 12 kąpielisk. Mało? Spokojnie miejsc, gdzie będzie można się kąpać w jeziorach, jest znacznie więcej.

Na Warmii i Mazurach będzie 12 kąpielisk

Podział na kąpieliska i miejsca służące do kąpieli wymusiły unijne przepisy. Kąpieliska mają najwyższy status organizacyjny i są zatem najbezpieczniejsze. – Po pierwsze jakość wody musi być badana raz w tygodniu, co najmniej – podkreśla szef sanepidu w Olsztynie Janusz Dzisko. – Poza tym na kąpieliskach muszą być ratownicy i sanitariaty – dodaje. I takich miejsc jest w tym roku na Warmii i Mazurach tylko 12 – najwięcej, bo aż pięć w Olsztynie nad jeziorem Ukiel (inaczej nazywanym Krzywe). Trzy kolejne są w Ostródzie i okolicy, jedno w Giżycku.

Niewiele samorządów lokalnych stać na zorganizowanie takich miejsc – infrastruktura i zatrudnienie ratowników wodnych sporo kosztuje. Ale turyści nie muszą się obawiać, że będą musieli jeździć wiele kilometrów, żeby wykąpać się w jeziorze. W całym regonie będzie ponad 200 strzeżonych plaż ale nie o tak wysokim standardzie jak kąpieliska. Na większości z nich będą zatrudnieni ratownicy. Szef sanepidu zapewnia też, że turyści nie muszą się też obawiać o jakość wody. W większości z mazurskich i warmińskich jezior można się kapać bez obaw o zdrowie – woda jest doskonałej jakości.

Poprawia się także stan wód w Zalewie Wiślanym . – To efekt budowy oczyszczalni ścieków – wyjaśnia Janusz Dzisko ale i ostrzega, że latem, szczególnie kiedy jest gorąco, sytuacja może się zmienić. Po kilkunastu upalnych dniach w wodzie masowo rozwijają się glony, tzw. sinice. Mamy do czynienia ze zjawiskiem o nazwie „zakwit wody”. Zauważyć to można gołym okiem, bo woda robi się zielona lub intensywnie seledynowa. Na brzegu widać gruby kożuch zielonego naloty. A woda nie tylko zmienia barwę ale i zapach, momentami jest on bardzo intensywny, co ma związek z rozkładem glonów. W takiej wodzie można się co prawda kąpać ale trzeba się liczyć z dolegliwościami skórnymi a po połknięciu także żołądkowymi.

Zakwit to zjawisko naturalne, które może się pojawić w każdym jeziorze choć z różną intensywnością. Jeśli zakwit będzie obfity wówczas Sanepid wydaje ostrzeżenie a w ostateczności podejmuje decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu kąpieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto