Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Jasne promienie w obozie męki” – zaprezentowano publikację pamięci ofiar Soldau (WIDEO)

Sylwester Kasprowicz
Sylwester Kasprowicz
Wideo
od 16 lat
Andrzej Rutecki od lat przygotowywał się do wydania opracowania opisującego losy zgładzonych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Soldau polskich duchownych. Na pierwszy plan wysuwają się historię biskupa Antoniego Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego. To ich w latach 70 ubiegłego wieku, prymas Stefan Wyszyński nazwał jasnymi promieniami w obozie męki – stąd nazwa książki.

Obóz koncentracyjny w Soldau pochłonął prawie 15 tysięcy ludzkich istnień. Na liście ofiar znaleźli się między innymi polscy duchowni katoliccy: biskupi płoccy Antoni Nowowiejski i Leon Wetmański. Pamięci męczenników dedykowana jest publikacja „Jasne promienie w obozie męki” Andrzeja Ruteckiego, która po raz pierwszy została zaprezentowana w Działdowie.

Stowarzyszenie Odnowy Chrześcijańskiej Pamięć i Tożsamość z Działdowa, które wydało publikację Andrzeja Ruteckiego zajmuje się edukacją historyczną dzieci i młodzieży, a także kultywowaniem pamięci o Soldau.

Historia o utajnionym ośrodku zakłady Soldau w Działdowie jest szczegółowo badana dopiero od 2016 roku po interwencji stowarzyszenia w Instytucie Pamięci Narodowej. Społecznicy domagali się jednocześnie upamiętnienia ofiar. Efektem badań działaczy z IPN-u było odkrycie masowych grobów w miejscu, w którym przed wykopaliskami znajdowało się pięć podobnych mogił.

Obecnie władze Działdowa remontują były budynek obozowy. Jego odbudowa i zabezpieczenie kosztowało 5 mln złotych. Za kolejnych 15 milionów ze środków Polskiego Ładu w budynku powstaną kaplica i ogród pamięci oraz sale wystawowe.

- Celem polityki historycznej jest pokazywanie jak historia wyglądała naprawdę. Kto był sprawcą, a kto był ofiarą – mówi wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka.

Przy okazji spotkania Poczta Polska zaprezentowała pocztówkę z wizerunkiem zamordowanych w Soldau biskupów.

Prace nad publikacją „Jasne promienie w obozie męski” wspierał Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto