Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Rybno ma szóstego Honorowego Obywatela Gminy Rybno. Został nim były mieszkaniec Hartowca

Sylwester Kasprowicz
Sylwester Kasprowicz
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 22 lipca 2023r. o godz. 16:00 w Lokalnym Centrum Aktywności Społecznej w Hartowcu odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Rybno – nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu, który uchwałą rady gminy Rybno został szóstym honorowym obywatelem. Wcześniej tytuł ten otrzymali: Karol Okrasa, dr. Aleksandra Piotrowska, ks. Anastazy Nadolny, prof. Elżbieta Bojanowska i dietetyk kliniczny – Daniel Kasprowicz.

Uroczystość poprowadziła sekretarz urzędu gminy Rybno – Jolanta Jendrycka, która na wstępie przedstawiła historię nadawania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Rybno a następnie zaprosiła wszystkich na wspaniały występ Młodzieżowego Chóru Our Voice pod kierownictwem dyrygentki Danuty Czeczot.

Koncert utalentowanej młodzieży z Działdowa został nagrodzony gromkimi brawami przez publiczność a Tomaszowi Komoszyńskiemu najbardziej przypadł do gustu utwór Marka Grechuty „Nie Dokazuj”, który został na koniec powtórzony przez chór Our Voice, ponownie zachwycając zgromadzonych na sali w Hartowcu.

- Nadanie honorowego obywatela gminy jest ważnym wydarzeniem w życiu naszej społeczności. Mamy możliwość nadanie tego tytułu kolejnej wyjątkowej osobie – nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu – mieszkańcowi Hartowca, który współpracuje z gminą w różnorodnych dziedzinach. Jest to w pełni zasłużona nominacja – mówi wójt, Tomasz Węgrzynowski.

Życiorys i historię Tomasza Komoszyńskiego przedstawił wszystkim historyk Bogusław Łukwiński, który w przeszłości był nauczycielem honorowego obywatela w Szkole Podstawowej w Hartowcu.

- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że Honorowym Obywatelem Gminy Rybno został nadbryg. Tomasz Komoszyński. To jest człowiek z Hartowca, razem z nim tu żyliśmy, pracowaliśmy, uczyliśmy Tomka – dodaje Bogusław Łukwiński.

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Rybno jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne i trwałe zasługi dla gminy. Nadawany jest osobom, które przez swe życie, rzetelną pracę oraz działania dla dobra wspólnego i wrażliwość moralną przyczyniły się do rozsławienia imienia Gminy Rybno zarówno w kraju jak i za granicą. Wyróżnienie to jest przyznawane przez Radę Gminy Rybno na wniosek Kapituły Honorowej. Wnioski o przyznanie honorowego obywatelstwa, mogą składać do Kapituły radni, Wójt Gminy Rybno, mieszkańcy gminy Rybno w grupie nie mniejszej niż 20 osób, instytucje, organizacje społeczne, gospodarcze i polityczne oraz stowarzyszenia działające na terenie gminy.

26 kwietnia 2023r. o 10:00 w sali sesyjnej rady gminy Rybno podjęto uchwałę dotyczącą nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Rybno – nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu. Radni Gminy Rybno jednogłośnie przyjęli wniosek Kapituły Honorowego Obywatela Gminy Rybno, który wcześniej został pozytywnie zaopiniowany przez jej członków. Wniosek o nadanie tytułu nadbryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu złożył Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rybnie.

- Wniosek złożył Zarząd Oddziału Gminnego OSP w Rybnie ponieważ Tomasz Komoszyński jak nikt inny zasługuje na ten tytuł jako były mieszkaniec gminy Rybno. Za wsparcie, które udziela mieszkańcom i strażakom. Za to, że zawsze pamięta i mówi o tym otwarcie skąd pochodzi – dodaje Prezes Związku Gminnego OSP w Rybnie, Dariusz Tara.

Przedstawiamy szczegółowe uzasadnienie wniosku:

Tomasz Komoszyński urodził się 11 listopada 1976 r. w Działdowie. Mieszkaniec Hartowca, absolwent tutejszej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej. W 1999 r. jako absolwent Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, został skierowany do służby w KP PSP w Iławie. Doświadczenie w podziale bojowym zdobywał kolejno w komendzie miejskiej PSP w Elblągu oraz w komendzie powiatowej PSP w Nowym Dworze Gdańskim. Po ukończeniu studiów inżynierskich w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w 2003 r., zaczął pracę w pionie kontrolno-rozpoznawczym komendy powiatowej w Nowym Dworze Gdańskim. Z czasem awansowany został na dowódcę jednostki ratowniczo-gaśniczej, a w 2008 r. objął stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Nowym Dworze Gdańskim. W 2010 roku ukończył studia magisterskie w SGSP. Przez 13 lat pełnił funkcję nieetatowego rzecznika prasowego komendy. W międzyczasie kontynuował dokształcanie kończąc studia podyplomowe z zarządzania kryzysowego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Wyższej Szkole im. Bogdana Jańskiego w Elblągu.

W 2016 r. został powołany na stanowisko pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, nadał st. bryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu stopień nadbrygadiera 5 maja 2018 r. . Z dniem 31 marca 2020 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powołał nadbryg. Tomasza Komoszyńskiego na stanowisko warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Zawsze z dumą mówiący i z sentymentem wspominający o Gminie Rybno i Hartowcu, gdzie spędził piękne lata swojego dzieciństwa. Wspierający Gminę Rybno w inicjatywach podnoszenia zdolności bojowych jednostek OSP z terenu gminy Rybno poprzez swoje poparcie dla takich inwestycji jak: Budowa nowej Remizy dla OSP Rybno czy pozyskanie ciężkiego wozu bojowego, zakup łodzi motorowej. Poparcie w sprawie powstawania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych poprzez organizację obozów szkoleniowych, przekazanie wsparcia finansowego i organizację zawodów sportowo - pożarniczych dla MDP, wsparcie w umieszczeniu kolejnych jednostek OSP z terenu naszej Gminy w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.

Tomasz Komoszyński otrzymał od wielu osób gratulacje oraz wyjątkową statuetkę wykonaną przez artystkę Weronikę Kobylińską, która jest też autorką statuetek dla pozostałych honorowych obywateli gminy Rybno. To wyjątkowe dzieło na pewno stanie na honorowym miejscu w domu Państwa Komoszyńskich.

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Zawsze staram się pamiętać o tym skąd pochodzę, gdzie się wychowałem, urodziłem i podkreślam to wszędzie gdzie się znajduję. Otrzymanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Rybno, jako szósty w historii gminy jest dla mnie wyjątkową chwilę i wspaniałym wyróżnieniem. To uczucie niesamowitej satysfakcji – podsumowuje nadbryg. Tomasz Komoszyński.

Tomasz Komoszyński w swoim przemówieniu podczas nadania tytułu często podkreślał jak wielu ludzi pomogło mu znaleźć się w miejscu, w którym się znajduje. Rodzina, przyjaciele, babcia i ciocia pomogły mu się rozwinąć i często wybierać odważne oraz odpowiednie decyzje. Wielką i niezastąpioną rolę w jego życiu odegrała jego żona - Dagmara, która była z nim od zawsze, na dobre i złe. Wspierają go też jego synowie, którzy poszli w jego ślady i dzielnie służą w strukturach straży pożarnych.

Na koniec uroczystości odbył się pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Hartowcu, które na placu przed LCAS przeprowadziły akcję ratowania życia ludzkiego z płonącego auta.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto