Franczyza - pomysł na własny biznes w warmińsko - mazurskim

Materiał informacyjny Żabka
Wiele osób marzy o otwarciu własnego biznesu. Jest to jednak przedsięwzięcie wymagające podjęcia nie zawsze prostych decyzji. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie pomysłu na biznes. Potrzebne są również środki finansowe na jego uruchomienie oraz często należy znaleźć i wynająć odpowiedni lokal. Rozpoczęcie własne działalności wymaga dużego nakładu finansowego, jeszcze za nim zacznie się na tym zarabiać. Co, jeśli nie posiadasz dużych pieniędzy, jesteś zmęczony pracą na etacie i chcesz ruszyć z własnym biznesem? Ponadto wolisz uniknąć przeprowadzki do większego miasta, w celu szukania dobrej okazji? Rozwiązaniem może być franczyza. Poznaj najważniejsze zalety tego modelu biznesowego.

Pomysł na własny biznes – jak go znaleźć?

Od dawna myślisz o uruchomieniu własnego biznesu, ale nie bardzo masz na to pomysł? Nie martw się, Twój biznes, aby na siebie zarabiać, wcale nie musi być wyjątkowy i niepowtarzalny. Dobry pomysłem w małej miejscowości może okazać się otwarcie sklepu, w którym zaoferujesz swoim klientom bardziej różnorodny asortyment oraz szereg usług dodatkowych, np. możliwość nadawania i odbierania przesyłek. Takie działanie może ściągnąć do Ciebie więcej klientów i wyróżnić Twój sklep na tle lokalnej konkurencji. Jednak w poszukiwaniu pomysłu na własny biznes najważniejsza jest obserwacja i analiza rynku i otoczenia. Poznaj potrzeby mieszkańców i ich oczekiwania, a zyskasz wiedzę, czego tak naprawdę brakuje Twoim przyszłym klientom.

Pomocne będzie również skorzystanie z wiedzy ekspertów i osób, które od lat zarządzają własną firmą. Wykorzystaj możliwość udziału online w różnego typu warsztatach, seminariach lub konferencjach. Niezależnie od tego, na jaki pomysł się zdecydujesz, konieczny będzie własny wkład finansowy.

Własny biznes bez dużego kapitału początkowego

Chcesz otworzyć coś swojego w rodzinnej miejscowości, ale nie masz pieniędzy na rozruch ani pomysłu? Możesz skorzystać z gotowych modeli prowadzenia biznesu.

Jeśli nie chcesz zaczynać zupełnie od zera i brać długoletniego kredytu, skorzystaj z gotowych rozwiązań biznesowych, które pozbawią Cię wielu problemów, z którymi mierzą się początkujący przedsiębiorcy. Przykładem takiego modelu biznesowego jest franczyza, to dzięki niej nie będziesz potrzebował dużego kapitału na start, a do tego nie musisz mieć doświadczenia w prowadzeniu działalności. Dodatkowo nie będziesz musiał wypracowywać renomy własnej marki, co często jest żmudną pracą, ponieważ będziesz posiadał własny biznes pod znanym przez Polaków i renomowanym szyldem.

Franczyza – co to jest i na czym polega?

Korzystając z najprostszej definicji: franczyza to to współpraca pomiędzy niezależnym przedsiębiorcą tzw. franczyzodawcą (np. Żabka) a franczyzobiorcą - czyli Tobą (i Twoją działalnością gospodarczą). Wybierając taki model biznesowy, otwierasz własny sklep pod szyldem znanej marki i prowadzisz działalność zgodnie z zasadami franczyzodawcy.

Co najważniejsze, decydując się na takie rozwiązanie, możesz liczyć na wsparcie sieci, ale pozostajesz przy tym indywidualnym przedsiębiorcą, który samodzielnie zarządza sklepem, ponosi koszty utrzymania placówki, pracowników, opłaca składki ZUS i odprowadza podatki do urzędu skarbowego.

Otwierając własny biznes pod szyldem Żabki, możesz liczyć na ogromne wsparcie franczyzodawcy nie tylko na stracie działalności, ale także w trakcie trwającej współpracy.

Czy otwarcie biznesu w ramach franczyzy to rozwiązanie dla każdego?

Zdecydowanie tak, ponieważ największą zaletą franczyzy jest fakt, że nie potrzebujesz na start dużego kapitału własnego, ani pomysłu czy doświadczenia w prowadzeniu sklepu.

Decydując się na otwarcie własnego sklepu pod szyldem Żabki, na start potrzebujesz zainwestować jedynie 5 tys. zł. Kwota przeznaczona jest na zakup kasy fiskalnej i koncesji. Istotne jest, że nie musisz się martwić szukaniem odpowiedniego lokalu oraz kwestami związanymi z jego wynajmem. Od Żabki otrzymasz w pełni wyposażony, zatowarowany i umeblowany sklep, którego wartość sięga ok. 300 tys. zł., łącznie z załatwionymi formalnościami dotyczących wynajmu i adaptacją lokalu do standardów panujących w sieciach Żabka.

Żabka jako sieć franczyzowa nie była mi znana, ale jako punkt handlowy bardzo dobrze. To, co można kupić w Żabce, jakiego rodzaju jest to sklep, czym się charakteryzuje i w jaki sposób korzysta się tam z marketingu, to prawdziwy majstersztyk! Dostałem kilka propozycji z Żabki w mniejszych miejscowościach zlokalizowanych w bliskiej odległości od Olsztyna. W związku z tym, że kilka lat wcześniej pracowałem w Ostródzie w jednej z tamtejszych firm, znałem trochę tamtejsze realia, to postanowiłem spróbować. Dodatkowo w dobie pandemii, kiedy wszystko się zamyka, a biznes nie idzie do przodu, a wręcz stoi i generuje straty, było to jedyną logiczną decyzją. Rozpoczęcie wszystkiego od zera samemu to strata czasu, pieniędzy i nerwów. Nie wyważa się drzwi, które już są otwarte, a ze sprawdzonych pomysłów warto korzystać. - mówi Piotr Góralski, franczyzobiorca z Ostródy

Ponadto sieć Żabka przez pierwszy rok współpracy gwarantuje przystępującym do sieci przedsiębiorcom miesięczny przychód podstawowy w wysokości 16 tys. zł. Warto zaznaczyć, że osoby, które ruszają ze swoją działalnością, często na początku nie są w stanie wygenerować tak dużych przychodów, a inwestycja zaczyna się zwracać dopiero po jakimś czasie.

Jedną z większych form wsparcia i rozwoju była propozycja z działu szkoleń. W ciągu przeszło kilku miesięcy od otwarcia sklepu dostałem możliwość uczestniczenia w projekcie szkolenia nowych franczyzobiorców i dołączenia do kadry szkoleniowej jako franczyzobiorca trener. Ponadto w czasie pandemii mogłem liczyć na refundację w związku z generowanym spadkiem obrotu. Sieć wprowadziła również system dodatkowej refundacji na asortymencie dań gotowych, szybkich przekąsek tzw. QMS, który niestety powoduje największe straty. Widać, że mimo wszystko spółka cały czas szuka możliwości pomocy i rozwoju franczyzobiorcy - w końcu powinno to być wspólnym celem do osiągnięcia sukcesu i wyniku finansowego. - mówi Piotr Góralski, franczyzobiorca z Ostródy

Czy franczyza naprawdę się opłaca?

Franczyza ma wiele zalet.W przypadku Żabkinie musisz martwić się kwestiami poszukiwania i najmu lokalu, ponieważ sieć zapewnia przestrzeń w dogodnej lokalizacji, może być to nawet w pobliżu Twojego domu. Ponadto poszukiwanie dostawców czy zaopatrywanie sklepu również nie będzie zaprzątać Ci głowy, ponieważ to także masz zapewnione od franczyzodawcy.

Kolejny problem, który znika, gdy zdecydujesz się na otwarcie sklepu pod szyldem znanej marki to brak potrzeby zajmowania się reklamą i wypracowaniem renomy, ponieważ na starcie zyskujesz zaufanie klientów. Decydując się na współpracę z siecią, możesz liczyć na wsparcie i doświadczenie franczyzodawcy w kwestiach zatrudnienia pracowników oraz samego prowadzenie sklepu.

Jeśli nie masz doświadczenia w takich kwestiach to nic nie szkodzi, ponieważ sieć zapewnia dostęp do szeregu szkoleń merytorycznych i praktyczny na samym początku działalności. Na dalszym etapie działalności zyskasz także dostęp do platformy szkoleniowej, która również pomoże Ci poszerzać swojej kompetencje. Ważne jest również, że w trudnych czasach pandemii sieć pomaga swoim franczyzobiorcą, zapewniając dostawy środków sanitarnych i ochrony osobistej.

Franczyza - własny biznes w rodzinnej miejscowości

Dzięki franczyzie masz możliwość założenia własnego biznesu bez konieczności opuszczania rodzinnego miasta.

Do tego możesz wspierać lokalnych dostawców, ponieważ Żabka umożliwia franczyzobiorcom samodzielny zakup takich produktów, jak np. warzywa i owoce oraz pieczywo. Możesz także dopasować asortyment w swoim sklepie do potrzeb Twoich klientów.

W całej Polsce sklepy pod szyldem Żabka prowadzi już blisko 6000 franczyzobiorców, rozwijając swój własny biznes i tworząc nowe miejsce pracy na lokalnych rynkach i działając w swoim regionie.

Czytaj więcej na www.zabka.pl/franczyza

Dodaj ogłoszenie