Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiesz, że... - ciekawostki o województwie warmińsko-mazurskim

Agnieszka Szukuć
Źródło:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Olsztyn_Warmia_Masuria.png
Źródło:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/Olsztyn_Warmia_Masuria.png Sascha Brück
Czy wiesz wszystko o Warmii i Mazurach? Przeczytaj nasz artykuł i daj się zaskoczyć!
  • Najwyższym budynkiem na Warmii i Mazurach jest wieża Katedry pw. św. Mikołaja w Elblągu (95 metrów). Można zobaczyć z niej Gdańsk.
  • Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się punkt, gdzie schodzą się trzy granice państwowe: Polski, Litwy i Rosji. Jest to także najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt naszego województwa.
  • Kanał Ostródzko-Elbląski, który powstał w połowie XIX wieku, to atrakcja na skalę światową. Dzięki pięciu pochylniom statki mogą poruszać się po szynach.
  • W naszym województwie spalono ostatnią „czarownicę” w Europie. Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło 21 sierpnia 1811 na wzgórzu szubienicznym przy drodze z Reszla do Korsz.
    +Gdy budowano Wolfsschanze (Wilczy Szaniec) – kwaterę głównego wodza III Rzeszy ubytki w drzewostanie uzupełniano atrapami z rur. Aby rury wyglądały bardziej „naturalnie”, pokrywano je igielitową siatką, która miała imitować liście.
  • 12 listopada 1986 roku w więzieniu w Barczewie zmarł jego najsłynniejszy więzień - były gauleiter i nadprezydent Prus Wschodnich Erich Koch. Koch nazywał siebie człowiekiem nr 3 III Rzeszy.
    +Szaulis Galwanauskas vel Wiktor Gilwiński, który miał na sumieniu trzy tysiące ofiar, był jednym z najsłynniejszych więźniów odsiadujących wyrok na Warmii. Odsiedział cały swój wyrok w Barczewie. Zmarł również na Warmii, w Olsztynku, zaledwie pół roku po wyjściu na wolność.
    +Papież Pius II (sprawował urząd papieża w latach 1458-1464), czyli Eneasz Sylwiusz Piccolomini wywodził się z Warmii.
    +Z 18 zrealizowanych odcinków "Stawki większej niż życie" aż 5 kręcono w Olsztynie.
    +Emil Adolf von Behring - twórca immunologii, laureat pierwszej Nagrody Nobla z dziedziny medycyny (1901) urodził się 15 marca 1854 w Ławicach koło Iławy (niegdyś miejscowość ta nosiła nazwę Hansdorf).
    +Największe siedlisko bocianów w Polsce znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim we wsi Żywkowo, w powiecie bartoszyckim.
  • Jeszcze 100 lat temu na Warmii wigilia była mięsna. Szemel, czyli jeździec na upozorowanym koniu, odwiedzał dzieci. Nie odprawiano pasterki nocą.
    +W Starych Kiejkutach znajduje się Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadu.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto