Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Szczytnie

Agnieszka Szukuć
Cmentarz żydowski w Szczytnie to jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w regionie. Choć część nagrobków została zniszczona, na chwilę obecną odwiedzający mogą podziwiać około 50 grobów, z czego najstarszy pochodzi z 1833 roku.

Sam cmentarz powstał w 1815 roku, kiedy to społeczność żydowska nabyła w tym celu działkę za 20 talarów. Najstarsze groby to macewy Eske Itziga (1782-1827) oraz Israela Aronsona (1779-1833). Ostatni pochówek natomiast odbył się pod koniec lat 30-tych XX w. Grzebano tam mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Niestety w czasach III Rzeszy i PRL wiele grobów zostało zniszczonych.

Nad grobami ustawiono macewy, które zobaczyć możemy jeszcze dzisiaj (choć upływ czasu sprawia, że jest ich coraz mniej i w coraz gorszym stanie). Cmentarz był podzielony na dwie strefy. Pomiędzy nimi znajdowała się najprawdopodobniej aleja. Ślady wskazują na to, że na cmentarzu znajdowało się około 19 rzędów, w jednym rzędzie dokonywano 3-11 pochówków. Z 202 naziemnych nagrobków zachowało się około 50. Ciekawe obiekty to indywidualne projekty nagrobne, m.in. w formie neogotyckiej „wieżyczki” (Marius Baas Baer 1803-1874), okrągłej kolumny (Samuel Guttfeld 1846-1879), otwartej księgi, czy pnia drzewa z obciętymi konarami.

21 marca 1988 roku cmentarz został wpisany na listę zabytków. Obecnie pieczę nad tym miejscem sprawuje samorząd miejski. Niestety "zabytek" ze Szczytna marnieje w oczach. Być może za kilka lat nie będzie tu po co przyjeżdżać.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto