Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cały powiat nowomiejski bawił się na dożynkach w Mrocznie (GALERIA ZDJĘĆ)

Sylwester Kasprowicz
Sylwester Kasprowicz
W 2023 roku mieszkańcy regionu spotkali się w Mrocznie, by podziękować za plony i doskonale się bawić. Obchody Gminno – Powiatowego Święta Rolniczego rozpoczęły się od uroczystej mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mrocznie koncelebrowanej przez ks. kan. Sławomira Zedlewskiego, ks. kan. Sławomira Figurskiego i ks. Roberta Narodzonka.

Następnie barwny korowód dożynkowy złożony z delegacji, wieńców, władz różnego szczebla i mieszkańców ruszył na plac dożynkowy przy kompleksie sportowym w Mrocznie. Przemarsz uświetniał występ Gminno – Parafialnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Grodzicznie. Na komendę prowadzącego ceremonię Henryka Rogozińskiego odśpiewano hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Przywitano wielu gości, którzy przybyli dziękować rolnikom za plony, m.in. Grzegorza Kierozalskiego, dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie, które dofinansowało wydarzenie, Bogusławę Orzechowską, Senator RP, Roberta Gontarza i Zbigniewa Ziejewskiego, posłów na Sejm RP, Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko – mazurskiego czy Bernadettę Hordejuk, przewodniczącą Sejmiku Województwa. Na miejscu byli także wszyscy samorządowcy powiatu nowomiejskiego oraz wielu reprezentantów instytucji szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.

- Witam wszystkich zaproszonych gości, a w szczególności rolników z terenu gminy Grodziczno i powiatu nowomiejskiego. Dziękuję za codzienny trud i chylę czoła przed ludźmi, dzięki którym mamy chleb na stołach – mówił do zebranych Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno.

Starostami dożynek byli Wiesława Szczepańska i Piotr Machujski. Wiesława Szczepańska wraz z mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 24 ha nastawione na produkcję trzody chlewnej. Jest matką pięciorga dzieci i sołtyską Mroczna. Piotr Machujski prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo o pow. 20 ha nastawione na produkcję roślinną oraz hodowlę kurczaków. Starostowie wraz z Tomaszem Szczepańskim i Andrzejem Ochlakiem, starostą nowomiejskim rozdali dożynkowy chleb. Starości otrzymali także okolicznościowe puchary.

Następnie wręczono odznaczenia. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” dostał Rafał Pokojski z Tereszewa.

Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w rolnictwie otrzymał na wniosek starosty nowomiejskiego Zbigniew Przyborowski z Rynku. Puchar Starosty Nowomiejskiego otrzymali:

- Marta i Dariusz Adamscy z Zajączkowa
- Krystyna i Rafał Waruszewscy z Brzozia Lubawskiego
- Katarzyna i Arkadiusz Milewscy z Łąkorza
- Dorota i Dariusz Łukaszewscy ze Skarlina

Puchar Wójta Gminy Grodziczno otrzymali:
- Izabela i Adam Dulińscy z Mroczenka
- Małgorzata i Waldemar Skrętowie z Boleszyna
- Angelika i Bartosz Czarneccy z Kulig
- Mirosława i Robert Szulcowie z Mroczna
- Iwona i Tadeusz Markowscy z Ostaszewa
- Anna i Janusz Lewandowscy z Katlewa
- Paulina i Kazimierz Jaroszewscy z Linowca
- Sławomira i Andrzej Kowalscy z Kowalik
- Karol Łukaszewski z Montowa
- Kinga i Józef Machujscy z Trzcina
- Roman Manerowski z Rynku
- Milena i Dominik Guzowscy ze Świniarca
- Beata i Sławomir Margalscy z Lorek
- Urszula i Zbigniew Orzechowscy ze Zwiniarza
- Mateusz Minder z Zajączkowa
- Jarosław Grabkowski z Mroczna

Kolejno na scenę wszedł Grzegorz Kierozalski, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie, który wręczył nagrody przedstawicielkom stowarzyszeń, które przygotowały wyjątkowe stoiska z kuchnią regionalną. Podziękowanie otrzymały panie z Rynku, Trzcina, Mroczenka, Katlewa, Montowa, Kulig, Mroczna i Ostaszewa.
Podsumowano również konkurs wieńcowy. W etapie gminnym udział wzięły wieńce z Mroczna i Ostaszewa. Komisja wybrała na pierwsze miejsce ten drugi, który stanął w szranki w konkursie powiatowym. Tam wyniki ułożyły się następująco:

1 miejsce: Jamielnik
2 miejsce: Piotrowice
3 miejsce: Romanowo
4 miejsce: Ostaszewo

Na scenie rozstrzygnięto również konkursy Rejonowego Koła Pszczelarzy w Nowym Mieście Lub. Nagrodę za najpiękniejszą pasiekę otrzymał Gabriel Łukaszewski, zaś za najlepszy miód Jerzy Sosnowski. Sponsorami nagród byli Agnieszka Wójtowicz oraz samorządowcy: Tomasz Szczepański i Tomasz Waruszewski, którzy zostali wyróżnieni medalami za zasługi dla pszczelarstwa.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Na scenie wystąpiły zespoły Rafał Jendrychowski, Duo Fantazja, Cover i gwiazda: zespół SKANER. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i pysznego jadła. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Zadanie pt. „Gminno – Powiatowe Święto Rolnicze w Mrocznie” zostało dofinansowane ze środków Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego.

Tekst: UG Grodziczno
Zdjęcia: Marcin Zalewski

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto