Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy i Tatarzy połączeni historią w Stębarku

Stefania Najsarek
Fragment zaproszenia na imprezę w Stębarku.
Fragment zaproszenia na imprezę w Stębarku. Stefania Najsarek
W tym roku już 21 stycznia w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku odbędzie się okolicznościowa impreza pt. "Tatarzy pod Grunwaldem. Historia - dziedzictwo - szanse".

15 lipca bieżącego roku minie 602. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Każdego roku odbywają się tu spotkania przypominające te historyczne wydarzenia.

W tym roku już 21 stycznia w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku odbędzie się okolicznościowa impreza pt. "Tatarzy pod Grunwaldem. Historia - dziedzictwo - szanse". Początek o godzinie 14.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Mustafa Dżemilew przewodniczący Medżlisu* Narodu Krymskotatarskiego oraz Romas Jakubauskas Mufti Republiki Litewskiej.

W bogatym programie imprezy przewidziane są prezentacje filmów, wystawa fotograficzna Vladimira Caralunga, promocja książki prof. Selima Chazbijewicza pt. "Tatarzy pod Grunwaldem" oraz Fatimy Buinovskiej pt. "Kuchnia tatarska...".

Ta ostatnia połączona z degustacją niespodzianek kulinarnych, jakie przygotują Dżaneta Bogdanowicz z Kruszynian i Eugenia Radkiewicz z Bohonik.

Obszerna część programu poświęcona będzie wspomnieniom o chanie Złotej Ordy Dżelalu el-Dinie, dowódcy wojsk tatarskich, poległemu podczas bitwy pod Grunwaldem. Wkład w uświetnienie uroczystości wniesie rzeźba Tomasza Pałki, pałka i sztylet Arkadiusza Czartoryskiego, koń i łuk Michała Sanchenko oraz ubiór i zbroja przygotowane przez Marcina Glinianowicza.

Atrakcją wieczornej części imprezy będzie pokaz walki bronią białą w stylu tatarskim oraz kulig tatarski z pochodniami.

Podjęty przez muzeum w sierpniu ubiegłego roku projekt ma na celu pozyskanie rekwizytów, popularyzację materiałów o tej jednej z największych bitew średniowiecznej Europy oraz ożywienie współpracy krajowej i międzynarodowej.

Przedsięwzięciu towarzyszy także myśl o rozwinięciu turystyki poza sezonem.

"Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Norwegii, która na ten cel wygenerowała środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, budżetu Państwa oraz Stowarzyszeniu Euroregion NIEMEN".

* Medżlis - 33-osobowy rząd wybierany przez zjazd przedstawicieli Krymskich Tatarów, odpowiednik naszego parlamentu.

Codziennie rano najświeższe informacje z regionu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera! Dodaj swój artykuł. Dodaj swoje zdjęcia
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto