Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patriotycznie Zakręceni: Maraton Pisania Listów - kartka papieru w walce o wolność

Krzysztof Ulanowski
Trójka z placu Błotnego z Rosji
Trójka z placu Błotnego z Rosji
Trwa nasza akcja "Patriotycznie Zakręceni". Żeby zostać maratończykiem, wcale nie musisz zakładać butów biegowych, ani wsiadać na wypasiony rower górski. Wystarczy, że udzielisz wsparcia biorąc udział w Maratonie Pisania Listów.

W tym roku Maraton Pisania Listów jest szczególny z kilku powodów. Będą one pisane w rekordowej liczbie ponad 400 miejsc w całej Polsce. Po raz pierwszy w historii do Maratonu dołączyły też dwie polskie sprawy. W ostatniej chwili do listy bronionych więźniów sumienia dołączono też przypadek 9 pokojowych demonstrantów z Kijowa. - Co roku przekonujemy się, że nasze listy potrafią zmienić sytuację bohaterów i bohaterek Maratonu Pisania Listów. To akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Te listy są naprawdę skuteczne! – mówi Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty.

Patriotycznie Zakręceni - czytaj więcej

Wolny Majdan
Brutalne rozpędzenie demonstrantów na Majdanie w Kijowie to złamanie prawa do pokojowego protestu. Wzywamy do szybkiego, skutecznego i niezależnego śledztwa w sprawie zarzutów nadużycia siły przez funkcjonariuszy specjalnego oddziału ukraińskiej milicji Berkut - apeluje Amnesty International. - Jak do tej pory około 35 osób usłyszało zarzuty “chuligaństwa”, a dziesiątki innych trafiło do szpitala z obrażeniami. Co najmniej jedna osoba po złożeniu skargi dotyczącej użycia siły przez funkcjonariuszy została poddana agresywnemu przesłuchaniu przez prokuratorów, które zakończyło się hospitalizacją. Właśnie dlatego organizacja postanowiła w ostatniej chwili do listy więźniów sumienia, których będzie bronić w tym roku podczas Maratonu Pisania Listów dołączyć demonstrantów z Majdanu. Żeby się za nimi wstawić można też na stronie www.amnesty.org.pl podpisać petycję.
Wrew pozorom pomoc niesłusznie uwięzionym nie zawsze wymaga wielkiej odwagi i heroicznego wysiłku. 14 i 15 grudnia br. wystarczy wziąć udział w Maratonie Pisania Listów, organizowanym w wielu miejscach w całej Polsce przez organizację Amnesty International. Jeżeli komuś w tym czasie obowiązki nie pozwalają na wyjście z domu, może napisać list odręcznie, na własnym biurku lub też na własnym komputerze (a następnie go wydrukować).

Organizacja od wielu dekad skupia się na obronie praw ludzi, prześladowanych przez reżimy totalitarne, autorytarne, paramilitarne oddziały, ale czasem i państwa demokratyczne czy też kapitalistyczne korporacje. Za prześladowania mogą zostać uznane tortury, pozbawienie wolności bez wyroku sądu lub uwięzienie za poglądy, np. wpis na Facebooku.

W 1977 r. AI została za swoją działalność nagrodzona pokojowym Noblem. W tamtych czasach wsparcie Amnesty otrzymywali m.in. polscy opozycjoniści, jak np. Adam Michnik czy Antoni Macierewicz, a w ostatnich latach chociażby wrogowie dyktatorów z państw Europy Wschodniej, jak białoruski opozycjonista Aleś Bialacki czy rosyjskie artystki z punkowej kapeli Pussy Riots zesłane na kilka lat do łagru za wykonanie satyrycznej piosenki w cerkwi.

Wolność dla blogera
Maraton Pisania Listów to akcja, którą na początku lat dwutysięcznych wymyślili polscy działacze AI. Szybko podchwycili ją ich koledzy z innych krajów. Dziś na całym świecie wysyła się ponad milion listów, które trafiają do władców, dyktatorów i prezydentów. W około 30 proc. przypadków wszechwładni, wydawałoby się, przywódcy uginają się pod presją opinii publicznej.

W tym roku AI wezmą w obronę Białorusina Ihara Cichaniuka, który działał na rzecz praw homoseksualistów i został pobity przez policję. Trzech rosyjskich demonstrantów, którzy zostali zatrzymani po manifestacji na placu Błotnym w Moskwie. Meksykankę Miriam López, którą żołnierze porwali i wielokrotnie zgwałcili. Tunezyjczyka Jabeura Mejri, skazanego na więzienie za... komentarze na Facebooku. W tym roku nie zabraknie za to polskiego akcentu. Wolontariusze napiszą listy w obronie Romów z wrocławskiego koczowiska, których władze miasta chcą przymusowo wysiedlić oraz w obronie trzech muzułmanów nielegalnie uwięzionych i prawdopodobnie torturowanych w bazach CIA na terenie naszego kraju. - Sprawa tajnych więzień CIA nie jest nowa – odpowiada Leszczyński. – Problemem staje się w tym przypadku przewlekłość postępowania.

W zeszłym roku podziękowania nadeszły m.in. od Roxany Baldetti, wiceprezydent Gwatemali, do której kierowane były apele w sprawie Marii Isabel Franco, nastolatki, która padła ofiarą gwałtu i morderstwa. Nową nadzieję na sprawiedliwość otrzymała też społeczność Bodo w Nigerii, która w 2008 roku ucierpiała na skutek wycieku ropy.

Polski akcent
W tym roku AIl wezmą w obronę Białorusina Ihara Cichaniuka, który działał na rzecz praw homoseksualistów i został pobity przez policję. Trzech rosyjskich demonstrantów, którzy zostali zatrzymani po manifestacji na placu Błotnym w Moskwie. Meksykankę Miriam López, którą żołnierze porwali i wielokrotnie zgwałcili. Tunezyjczyka Jabeura Mejri, skazanego na więzienie za... komentarze na Facebooku. Na stronie maratonu nie wymieniono natomiast demonstrantów pobitych przez milicję na kijowskim Majdanie. - Przygotowania do maratonu to długi proces - tłumaczy Marcin Leszczyński. - Lista została zamknięta już we wrześniu, kiedy nikt nie mógł przewidzieć protestów na Ukrainie. Nie oznacza to, że nie będziemy monitorować sytuacji u naszych sąsiadów .

Działaczy Amnesty zaskoczył natomiast fakt, że władze Wrocławia wystąpiły przeciwko Romom z tamtejszego koczowiska na drogę sądową. - Zgodnie z międzynarodowymi zasadami postępowania standardem w takiej sytuacji są konsultacje, a nie wyrzucanie rodzin z dziećmi na bruk – podkreśla. - Niezależnie od sympatii i prywatnych przekonań, w takich przypadkach władze powinny kierować się wymogami prawa, a nie słupkami poparcia – kończy Leszczyński.

Informacje praktyczne:

Początek akcji w sobotę 14 grudnia o godzinie 12. Koniec w połdunie dnia następnego. W Warszawie wolontariusze spotkają się m.in. w Stowarzyszeniu Lambda przy ul. Żurawiej 24 A/4. W Poznaniu - w Centrum Inicjatyw Młodzieżowych Horyzonty przy ul. K. Potockiej 37. W Krakowie - w Nowej Prowincji przy ul. Brackiej 3 - 5. W Gdańsku - m.in. w klubie Medyk przy ul. Dębowej 7. Tam start w sobotę o godz. 16. We Wrocławiu - w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Koszarowej 3. W Katowicach - m.in. w LOprzy ul. Studenckiej 18. W Łodzi - m.in. w Niebostanie przy ul. Piotrkowskiej 17.

Pełna lista miejsc pod adresem amnesty.org.pl.

Patriotycznie zakręceni! Znasz takich? Zgłoś kandydata!

Skomentuj:

Patriotycznie Zakręceni: Maraton Pisania Listów - kartka papieru w walce o wolność

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto