18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze ze szpitala im. WAM przeszczepili kości żuchwy na podstawie trójwymiarowego modelu

Joanna Barczykowska
Magda ma dziś 19 lat. Przedni ząb straciła w podstawówce. Na zabieg czekała kilka lat
Magda ma dziś 19 lat. Przedni ząb straciła w podstawówce. Na zabieg czekała kilka lat fot. Jakub Pokora
Na zabieg łodzianka czekała kilka lat. Po raz pierwszy stomatolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi przeprowadzili zabieg przeszczepu kości żuchwy. Z powodu zaniku części kości lekarze nie mogli dziewczynie od razu wszczepić implantu. Potrzebny był przeszczep kości z dolnej żuchwy do górnej szczęki, żeby uzupełnić ubytek.

Lekarze ze szpitala im. WAM przygotowali kość idealnie wpasowującą się w ubytek.

Dr Jerzy Foczpański z poradni chirurgii stomatologicznej i implantologii w szpitalu im. WAM powiedział, że to był pierwszy przeszczep kości przy wykorzystaniu indywidualnego modelu, wykonanego na podstawie badania tomografem komputerowym. Na podstawie obrazu w 3D została wykonana matryca, odwzorowująca ubytek. Matryca pozwoliła na dokładne odwzorowanie i dopasowanie fragmentu kości, wyciętej z dolnej żuchwy, do ubytku w górnej szczęce. Ta technika jest dużo dokładniejsza niż przycinanie kości przez stomatologa.

Szpital podpisał umowę o współpracy z łódzkim Technoparkiem, gdzie znajduje się jedyna w Polsce pracownia indywidualnych implantów medycznych. W Technoparku, dzięki specjalistycznej trójwymiarowej drukarce, wykonano matrycę, na podstawie której lekarze ze szpitala im. WAM dopasowali fragment kości.

Zabieg, zamiast dwóch godzin, trwał zaledwie 40 minut. Pacjentka miała znieczulenie, dlatego nie odczuwała bólu. Dr Piotr Melon z poradni chirurgii stomatologicznej i implantologii w szpitalu im. WAM mówił, że metoda jest nie tylko szybsza i bezpieczniejsza, ale też zdecydowanie dokładniejsza. Skraca się też czas leczenia.

To pierwszy tak nowatorski zabieg, dlatego w operacji uczestniczył cały zespół, czyli czterech lekarzy. Dwóch z nich zajęło się pobraniem części kości i późniejszym wszczepieniem już oszlifowanego fragmentu. Pozostałych dwóch lekarzy zajęło się dopasowaniem pobranego fragmentu kości do kształtu i rozmiaru ubytku na podstawie wykonanej wcześniej matrycy. Zabieg się udał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto