Kalwaria Warmińska w Glotowie

Kalwaria Warmińska w Glotowie (© wikipedia.org/MARCIN N)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Msza św. Wieczerzy Pańskiej oraz rozważanie Męki Chrystusa podczas drogi krzyżowej będą odbywać się podczas Triduum Paschalnego w Glotowie zwanym Kalwarią Warmińską. W tym roku mija 700 lat od lokacji wsi i parafii w Glotowie.

Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Glotowie jest jedynym w Polsce północnowschodniej, które odwzorowuje Kalwarię Jerozolimską.

Jak poinformował proboszcz ks. Marek Proszek uroczystości Wielkiego Tygodnia rozpoczną się w Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Piątek odbędzie się droga krzyżowa, podczas której wierni będą rozważać tajemnicę Męki Pańskiej, przechodząc obok stacji usytuowanych na kalwaryjskiej ścieżce. Duchowny zaznaczył, że co roku w Glotowie w wielkopiątkowej drodze krzyżowej uczestniczą nie tylko miejscowi wierni, ale także przyjeżdżający z innych miast na Warmii.

Według ks. Proszka, dla pielgrzymów duże znaczenie ma to, że mogą rozważać Mękę Pańską właśnie w Kalwarii Warmińskiej w Glotowie, która odwzorowuje dokładnie Jerozolimską Kalwarię. "Wierni idą ścieżką liczącą 1200 metrów - dokładnie tyle, ile musiał pokonać Chrystus wchodząc z krzyżem na Jerozolimską Golgotę" - powiedział ks. Proszek.

Zobacz: Triduum Paschalne. Najważniejszy czas dla katolika [ZDJĘCIA]

W Wielką Sobotę odbędą się w Glotowie uroczystości Ciemnej Jutrzni i Wigilia Paschalna. W Wielką Niedzielę o godz. 6.00 uroczystą procesją wokół kościoła rozpocznie się msza rezurekcyjna.

Sanktuarium w Glotowie znajduje się niedaleko Dobrego Miasta. Według przekazów historycznych, już od XIV wieku przybywały do niego rzesze pielgrzymów oddających cześć Chrystusowi Eucharystycznemu - kościół został zbudowany bowiem w miejscu znalezienia hostii, którą ukryto w ziemi przed najazdem pogańskich Litwinów i Prusów. Nasilający się w ciągu wieków ruch pielgrzymkowy spowodował, że w 1726 r. wzniesiono większą, barokową świątynię, istniejącą do dziś. W 1894 roku wokół świątyni zbudowano stacje drogi krzyżowej odwzorowujące Drogę Krzyżową w Jerozolimie.

Zobacz również: Dania na Wielkanoc. Zobacz jak łatwo je zrobić!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!