Zapraszamy do lektury czatu. Naszym gościem była Dr nauk med. Grażyna Rzepecka. Dr nauk med. Grażyna Rzepecka Jest specjalistą chorób wewnętrznych i diabetologii.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Zapraszamy do lektury czatu. Naszym gościem była Dr nauk med. Grażyna Rzepecka.

Dr nauk med. Grażyna Rzepecka


Jest specjalistą chorób wewnętrznych i diabetologii. Od ponad 35 lat jest związana z sosnowiecką służbą zdrowia. Przez pięć lat była nauczycielem akademickim w Śląskiej Akademii Medycznej.

Pracując w Szpitalu nr 2 im. Karola Zahorskiego w Sosnowcu na stanowisku ordynatora, zorganizowała Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz Szkołę dla Chorych na Cukrzycę przy tym oddziale. Obecnie Szkoła dla Chorych na Cukrzycę i Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii zostały przeniesione do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Za pracę z chorymi na cukrzycę otrzymała dyplom uznania za szczególne zasługi w rozwoju stowarzyszenia i szerzenia szczytnej idei pomocy ludziom chorym na cukrzycę w Polsce - przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych: Towarzystwa Internistów Polskich, Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Towarzystwa Edukacji Terapeutycznej.

Swoją pracę lekarską dzieli między pracę kliniczną z chorymi oraz pracę społeczną. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, zajmując szczytne stanowisko w kole sosnowieckim, w zarządzie wojewódzkim i w zarządzie głównym w Warszawie. Jest członkiem Śląskiej Izby Lekarskiej - członkiem Komisji ds. Organizacji Domu Lekarza Seniora. Była członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej, jak również członkiem prezydium tej Rady. Posiada wiele odznaczeń, medali i dyplomów, z których najbardziej sobie ceni: Złotą Odznakę Zasłużonego dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Srebrną Odznakę Pro Medico - zasłużony dla lekarzy - Śląska Izba Lekarska, medal z okazji 100-lecia Internistów Polskich i medal Gloria Medicinae - Polskie Stowarzyszenie Lekarskie.

Wolne chwile spędza czytając, pracując fizycznie w ogródku w domu rodzinnym, chodząc po górach.
Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Witam serdecznie wszystkich internautow, ktorzy chca wiedziec cos wiecej o cukrzycy - "slodkiej chorobie".~Jolek: Jak można rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Jerzeli chodzi o pierwsze objawy cukrzycy u dzieci, to slabosc , pocenie sie, potliwosc, czeste oddawanie moczu w duzej ilosci. U doroslych (czyli po 45 roku zycia) cukrzyca jest najczesciej odkrywana przypadkowo, u okulisty, dermatologa na podstawie juz ustalonych powiklan cukrzycowych.~ole: Czy sklonności do zachorowania na cukrzycę są dziedziczne?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak, sa dziedziczne.~Nicola24: Czy przekarmianie dzieci slodyczami i weglowodanami grozi cukrzyca?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak, grozi cukrzyca. W chwili obecnej problem narasta.~Nicola24: Jakie sa skutki nieleczonej cukrzycy?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Okrutne. Chorzy nie leczeni to chorzy slepi, chorzy bez nog w skutek amputacji, ale gleboko wierze, ze nie ma takich ludzi, ktorzy sie nie lecza, choc troche, np. tylko dieta-mowa o cukrzycy ludzi doroslych.~Misia: Dlaczego nie mozna podawac insuliny w tabletkach, doustnie?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Insulina jest bialkiem, ktore w przewodzie pokarmowym jest rozkladane nie mialoby wartosci jakie posiada insulina.~łyk: Czy insulina jest refundowana?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak, jest refundowana.~hill: Jakich produktów żywieniowych powinni się wystrzegać chorzy na cukrzycę?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Przede wszystkim cukrow prostych, tluszczow zwierzecych, pokarmow wysokokalorycznych.~Misia: Czy prowadzone sa jakies badania nad lekami majacymi calkiem wyleczyc z tej choroby?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak, caly swiat nauki prowadzi badania, by ulzyc choremu na cukrzyce, aby musial ciagle sie kluc podajac insuline jako jedyny lek w leczeniu cukrzycy.~McCornick: czy istnieje prawdopodobieństwo ukrytej cukrzycy - tzn. żyjemy sobie nieświadomi choroby?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak. Istnieje prawdopodobienstwo cukrzycy ukrytej, dlatego mowimy o 2 mln Polakow chorujacych na cukrzyce, a drugie nie wie o tym, ze ma cukrzyce.~McCornick: czy jeżeli jedno z rodziców jest cukrzykiem - to czy dziecko również "złapie" tą chorobę?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Moze tak byc, ze dziecko zachoruje na cukrzyce.~zenon: Czy ktoś kiedyś się wyleczył z tej choroby?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie, nikt sie nie wyleczyl z tej choroby.~Maximus: jak zdiagnozowac cukrzycę we wczesnym stadium?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Oznaczyc poziom cukru w surowicy krwi zylnej, pobranej naczczo po 10-godzinnej glodowce (mozna tylko pic plyny). Wynik 126 miligram procent powtorzony w nastepnych dniach (3 krotnie) daje odpowiedz - jest cukrzyca.~henryk: czy wachania stezenia cukru od 180 do 210 sa juz powaznym zagrozeniem


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie sa powaznym zagrozeniem, jezeli nie sa to cukry oznaczane rano naczczo.~samotna_50tka: mialam badanie na cukrzyce i okazalo sie ze przy 3,2 nie znam sie na tym moje cyferki byly 3,3 czy to juz cukrzyca?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie. Nie jest to znamienne dla cukrzycy.~wawa: Czy jesli jestem nieswiadomy posiadania cukrzycy, jakie moga byc tego dalsze konsekwencje? Grozi ona smiercia?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie, nie grozi smiercia. Mozna zyc spokojnie.~sławek34: w jakim wieku czlowiek jest zagrozony najbardziej cukrzycą


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: W kazdym wieku. Jezeli chodzi o cukrzyce typu 2 , o ktorej mowimy, ze mamy epidemie to po 45 roku zycia.&Smerfetka&: a jak kobieta chora na cukrzyce zajdzie w ciaze????


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: To moze urodzic zdrowe dziecko leczac sie u dobrego ginekologa i dobrego diabetologa.~Milusia: jaka jest najnowoczesniejsza metoda leczenia cukrzycy mam - 60 lat


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Jezeli Pani jest przygotowana tzn. posiada duzo wiadomosci o leczeniu cukrzycy to poza prowadzona dieta, ruchem proponuje intensywna insulinoterapie prowadzona w osrodku diabetologicznym.~Ktoś: "Jeśli podana insulina nie zmniejsza ilości glukozy we krwi czy oznacza to, że organizmie jest nadmiar insuliny" Czy trudne i kosztowne jest oznaczenie poziomu insuliny we krawi?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie potrzeba oznaczac poziomu insuliny we krwii tylko sprawdzic czy insulina jest prawidlowo podawana i w odpowiedniej dawce.~henryk: jestem po operacj serca obecnie stwierdzono u mnie cukrzyce i to bardzo wysokie stezenie czy leki przeciw cukrzycowe nie beda mialy wplywu na moje serce


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Wrecz przeciwnie. Cukrzyce nalezy leczyc bardzo intensywnie, proponuje insulina.~puf: czy stres ma wplyw na ilosc cukru w organizmie?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Bardzo duzy.~Darek_18: Ja mam pytane - moja mama mnie straszy! jjem bardzo duzo słodyczy i bardzo czesto, do cherbaty tez cukru nie załuje i mama mowi ze jak bede tyle jadl tego wszystkiego to zachoruje na cukrzyce


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Na cukrzyce nie choruje sie z powodu zjadania duzej ilosci cukru.~ja_;): czy cukrzyca ( genetyczna) moze pojawić się w pierszym, drugim pokoleniu, jakiest wieksze prawdopodobieństwo?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak, moze sie pojawic.~zuza_1: istnieje cukrzyca posterydowa, jakie ona niesie ze soba powiklania?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Cukrzyca posterydowa niesie ze soba takie powiklania jak kazda cukrzyca.~poli: A CO Z POMPAMI INSULINOWYMI? DLACZEGO TAKIE DROGIE?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Drogie, bo takie ceny wystawily firmy produkujace.~henryk: czy powinienem zmienic leczene cukrzycy glucobaj 100 na inne leki jesli tak to jakie byly by najlepsze?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Bardzo trudno jest mi odpowiedziec, bo nie znam jak cukrzyca jest leczona w Pana przypadku.~suce: jakie sa najczestsze objawy cukrzycy , ktore mozna samemu zauwazyc?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Pragnienie, czeste oddawanie moczu, czeste infekcje w drogach moczowych, zle gojace sie rany, zapalenie dziasel, ogolne oslabienie, utrata wagi ciala.~pawelek_1: czy to prawda ze blonnik zpowalnia podnoszenie cukru?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak. Blonnik spowalnia podnoszenie cukru, wiec poleca sie go w kazdej ilosci.~ja_;): od czego zalezy czestotliwos podawania insuliny? wczesniej moja mam miala dwa razy dziennie a teraz 4? czy to znaczy ze choroba postepuje?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie, to nie oznacza, ze choroba postepuje, tylko lekarz zmienil sposob leczenia zgodnie z wymogiem stanu cukrzycy u chorej.~17nastk: mnam cukrzycę, czy mogę bez obaw stosować tabletki antykoncepcyjne?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak. Mozna stosowac.~Zd3: a czy cukrzyca może się pogłębić podczas wysiłku fizycznego np podczas intensywnego biegu ?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Poziomy cukru moga sie tylko obnizyc podczas wysilku, dlatego wysilek jest wskazany podczas leczenia cukrzycy.Konstantynopolitanczyki3wiczowna: czytałam ze istieje cos takiego jak plastry z insulina. mozna je przykleic do skory ktora wchłania insuline kiedy jej potrzebuje. czy to prawda?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie, ja nie slyszalam o takim sposobie leczenia, a dobrze by bylo.~nieznajoma: moj kolega ma cukrzyce - czy moze bez obaw pic alkohol?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie powinin pic w ogole alkoholu, pod zadna postacia.(Dj_ona): Ile razy dziennie można zjeść czekoladke itp. słodycze?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Jak sie nie ma cukrzycy tyle razy ile sie ma pragnienie :)~ktonapiszemi2zdanka?:): jak można uchronić się przed cukrzycą?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Starac sie raz do roku oznaczyc cukier we krwii naczczo, jezeli w rodzinie byla cukrzyca, starac sie trzymac wage w normie, duzo cwiczyc i nie przejadac sie.~henryk: Od pieciu lat lecz sie na cukrzyce bralem rozne leki obecnie biore glukobaj ale bardzo slabo zbija mi cukier czy sa jakies inne lepsze leki?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Tak jest bardzo wiele lekow, ale to juz prosze o kontakt z diabetologiem w poradni.~Nicola24: Jakie sa objawy cukrzycy, kiedy terzeba zaczac sie niepokoic i zrobic badania?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Odpowiedz na takie pytanie juz byla.~hill: Słyszałem, że spożywanie owoców przy cukrzycy jest szkodliwe, czy to prawda?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie, mozna spozywac owoce w odpowiednich ilosciach, podzielonych w czasie, jezeli cukrzyca jest dobrze wyrownana.~Zd3: A czy to prawda że jad pszczeli wpływa na pobudzenie produkcji insuliny u osób które posiadają coraz to niszszy jej poziom ?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nie posiadam na ten temat informacji.~EdYtKa145: co zrobić gdy np. osoba chora na cukrzyce straci przytomność? Podać jej insulinę?jak sie wtedy zachować?


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Wszystko zalezy od tego jaki jest powod utraty swiadomosci. Jezeli niedocukrzenie co najczesciej jest powodem utraty swiadomosci u chorych leczonych na cukrzyce, a z chorym jest kontakt nalezy podac slodkie do picia, nie nalezy podawac insuliny - o tym decyduje lekarz.~ona79r: dzień dobry. od ponad roku choruję na cukrzyce typu II . Od 6 lat staramy się z mężem o dziecko. Moje pytanie - jak sie przygotrować do takiej ciąży?~ona79r: słychaszałam opinię że powinnam przestać brak leki , jestem na siofor 850 mg , czy sa jakieś inne leki co mogę brać pomimo gdzye zanim zajdę w ciazę nie zaszkodzi dziecku


Dr_nauk_med._Grażyna_Rzepecka: Nalezy pojsc do poradni dla chorych na cukrzyce, ktore porzygotowyja kobiety z cukrzyca do zajscia w ciaze.~ja: czy spozywanie bulw słonecznika (ktore zawieraja insuline) bez wiedzy lekarza moze rozregulować pozim insuliny??


Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ewa (gość)

glukoza na czczo .......76 mg%
glikoza po 1 godz........134mg%
glikoza po 2 godz........159 mg%
czy taki wynik jest prawidłowy czy jest możliwe aby glukoza po 2 godz była wyższa od glukozy po godz czy w laboratorium musiał wystąpić błąd..